کامپیوتر و تجهیزات

سوکت پردازنده چیست ؟ آشنایی با انواع سوکت پردازنده

سوکت پردازنده قسمتی از مادربرد است که پردازنده بروی آن نصب می شود.

هر پردازنده به صورت تراشهاي جدا از برد اصلي توليد ميشود. به محل قرار گرفتن پردازنده روي برد اصلي كه ارتباط بين پردازنده و برد اصلي را برقرار ميكند سوكت پردازنده مي‌‌گويند. DIP1 دو رديف پايه در دو طرف تراشه توليد شده

در ابتدا تراشه هاي پردازنده به صورت تراشۀ و روي برد اصلي لحيم ميشدند. با بزرگتر شدن پردازنده و افزايش تعداد پايه هاي آن تراشههاي DIP پاسخگوي نيازها نبود.

يكي از نيازهاي كاربران، توانايي برد اصلي براي ارتقاي پردازنده بود. به همين دليل سوكتهاي PGA2 همراه با بردهاي اصلي AT طراحي و به بازار عرضه شد. سوكتهاي PGA فضاي مناسبي براي جابهجايي و ارتقاي پردازندهها ايجاد كرد ولي بيشتر كاربران براي نصب پردازندههاي خود روي اين سوكتها دچار مشكل بودند. همچنين نصب خنك كننده روي پردازندههاي 486 به بعد كار بسيار مشكلي بود.

براي افزايش اطمينان از درستي نصب سی پی یو  و جلوگيري از آسيب رسيدن به آن، ZIF1 روي بردهاي اصلي قرار گرفت. با قرار گرفتن اهرمي در كنار اين سوكت سوكتهاي كاربران با كمترين فشار و با اطمينان بيشتر ميتوانند، پردازنده را در جاي خود قرار دهند. بيشترين آسيب به پردازندهها در زمان نصب و يا جداسازي آنها وارد ميشود.

براي كم كردن اين آسيبها در سوكتهاي جديد كه LGA2 نام دارند، پايههاي رابط پردازنده روي سوكتها قرار ميگيرد و هيچ پايهاي روي پردازنده ها (cpu) وجود ندارد. با توجه به افزايش توان مصرفي پردازنده هاي جديد تلاش   شده است تا در اين سوكتها انرژي به شكل بهتري توزيع شود. در اين سوكتها نصب سيستم خنك كننده راحتتر است و در زمان نصب آن، فشار كمتري به برد اصلي و پردازنده وارد ميشود.

این مطلب را نیز بخوانید:  مینی کامپیوتر یا مینی کیس چیست؟لیست بهترین مینی کیس+ قیمت و خرید اینترنتی

انواع مختلف سوکت پردازنده

سوکت LGA

. در سوکت‌های LGA سطح سوکت دارای مجموعه‌ای از پین‌ها است. قسمت زیرین پردازنده نیز دارای حفره‌هایی است و هنگام قرار دادن پردازنده روی سوکت، پین‌های سوکت درون حفره‌های پردازنده قرار می‌گیرند. شرکت اینتل از سوکت‌های LGA استفاده می‌کند

سوکت LGA

سوکت‌های PGA، سطح سوکت دارای تعداد مشخصی حفره است و پین‌ها هم در قسمت زیرین پردازنده قرار دارند. پردازنده‌های ساخت شرکت  AMD هم با سوکت‌های PGA سازگار هستند.

سوکت‌ BGA

علاوه بر سوکت پردازنده  LGA و PGA، نوع دیگری از سوکت نیز وجود دارد که BGA نامیده می‌شود. در سکوت های bGa پردازنده در زمان تولید به‌طور دائمی به مادربرد متصل می‌شود و به‌همین‌دلیل، امکانآپدیت  پردازنده وجود نخواهد داشت. استفاده از سوکت‌های BGA موجب کاهش هزینه می‌شود؛ اما نمی‌توان پردازنده‌هایی که از سوکت BGA استفاده می‌کنند را با پردازنده‌هایی مقایسه کرد که از سوکت‌های LGA و PGA استفاده می‌کنند.

سوکت های BGA از نظر فنی نمی‌توان BGA را نوعی سوکت قلمداد کرد.چونکه این سوکت‌ها پردازنده را به یک قطعه‌ی دائمی مادربرد تبدیل می‌کنند. اما از آنجا که سوکت‌های BGA هم به‌نحوی موجب ارتباط پردازنده و مادربرد می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 7 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن