دسته‌بندی نشده

حافظه پویا چیست ؟ تفاوت حافظه پویا با حافظه ایستا چیست

حافظه پویا فناوری است که مقدار صفر و یک را نگهداری می کند.

قبل از توضیح در مورد حافظه های پویا بهتر است اطلاعات کلی در ورد حافظه های رم می دهیم و سپس به بررسی حافظه های پویا و ایستا می پردازیم.

رم ها از نوع حافظه دستيابي تصادفي یا حافظه موقت  هستند كه رايجترين نوع حافظه با دستيابي تصادفي را RAM معروفترين حافظه مورد استفاده در رايانه است. سلولهاي حافظه  آن بلافاصله  قابل دسترسي هستند.

و به همين دليل به آنها Access Random ميگويند. نقطۀ مقابل RAM را SAM2مينامند. همانطور كه از نامش پيداست داده ها را به صورت سريال مانند نوار كاست نگهداري ميكند. در SAM اگر دادهاي در دسترس نباشد كلیه دادههاي قبل از آن خوانده ميشوند تا به3 است.

حافظه دادۀ مورد نظر برسد. كاربرد حافظههاي SAM بيشتر به صورت حافظه  ميانگير كارت گرافيك نمونهاي از حافظۀ SAM است كه در آن داده ها به ترتيب ورود بايد خوانده شوند.

يكي از مشخصه هاي بارز حافظه RAM قابليت خواندن و نوشتن در آن است. مشخصه مهمديگر اين نوع حافظه، نامانا بودن ااطلاعات  آن است و اين يعني اينكه RAMها همواره بايدبه يك منبع تغذیه  الكتريكي متصل باشند. هر زمان انرژي الكتريكي متوقف گردد، داده هاي اين حافظه از دست خواهند رفت. بنابراين RAM هميشه به عنوان يك ذخيره ساز موقت یا حافظه موقت  به كار می رود.

حافظه پویا
حافظه های پویا چیست؟

حافظه پویا 

فناوري حافظه هاي پويا به اين صورت است كه از ميليونها ترانزيستور و خازن در كنار هم ساخته ميشوند.هر سلول حافظۀ پويا از يك ترانزيستور و يك خازن تشكيل شده است. خازن دادۀ بيت، يعني مقدار صفر يا يك را نگهداري ميكند و ترانزيستور به عنوان يك سوئيچ عمل ميكند. در واقع ترانزيستورهاي موجود در هر بيت از حافظۀ پويا به مدار كنترل روي تراشه حافظه اجازۀ خواندن و نوشتن تغيير حالت خازن را ميدهد.

همانگونه كه گفته شد سلولهاي اين حافظه از خازن ساخته شده است. در حافظه پویا  خازنها به طور دائم با گذشت زمان شارژ ميشوند، به خصوص در زماني كه مقدار آنها خوانده ميشود. به همين دليل براي حفظ داده هاي موجود در اين سلولها بايد به طور مرتب آنها را تازه سازي كرد. خازن را ميتوانيد مثل سطلي در نظر بگيريد كه الكترونها در آن ذخيره ميشوند.

این مطلب را نیز بخوانید:  هارمونی و تناسب رنگ چیست؟ راهنمای رنگشناسی در دکوراسیون

براي ذخيره كردن مقدار يك در سلولهاي حافظه، اين سطل پر از الكترون ميشود . براي مقدار صفر، خالي از الكترون ميشود مشكل خازنها براي اين فناوري، گرايش به از دست دادن مقدار الكترونهاي موجود در آن است و پس از مدت زماني خالي از الكترون خواهند شد. بنابراين حافظههاي پويا به طور مداوم بايد در حال تازه سازي دادههاي خود باشند. در غير اين صورت داده هاي خود را از دست ميدهند.

براي تازه سازي حافظۀ پويا، مقدار هر سلول قبل از خالي شدن خوانده ميشود . سپس همان مقدار خوانده شده دوباره در سلول نوشته ميشود. تداوم اين تازه سازي باعث ميشود كه اين حافظه مدت زمان زيادي را صرف اين كار كند كه اين امر باعث پايين آمدن سرعت عمل آن خواهد شد.

حافظه پوبا و تفاوت آن با حافظه  ایستا
حافظه های ایستا

تفاوت  با حافظه ايستا

فناوري حافظه هاي ايستا مانند حافظه هاي پويا مبتنی بر شارژ و دشارژ خازن نيست . سلولهاي آن از تعدادي گيت منطقي به نام فليپ فلاپ استفاده ميكنند. يكي از ويژگيهاي مهم اين گيتها منطقي، نگهداري داده ها بدون نياز به تازه سازي آنهاست . در حافظه ایستا وفت که  جريان الكتريكي حافظه تأمين شود، داده ها در حافظه نگهداري ميشوند.

بنابراين تفاوت حافظه هاي پويا و ايستا در ساختار فيزيكي آنهاست. هر دو حافظۀ ايستا و پويا. از نوع نامانا هستند، ولي سلولهاي حافظۀ پويا خازنها ساده تر و كوچكتر از سلولهاي حافظه ايستا گيتهاي منطقي هستند. يعني در تراشه هايي با ابعاد مساوي، تعداد سلولهاي حافظه پوياي بيشتري نسبت به سلولهاي حافظه ايستا قرار ميگيرد. به همين دليل از حافظه هاي پويا براي حافظه هايي با ظرفيت بالا  و ارزان كه همان حافظۀ اصلي باشد، استفاده ميكنند . از آنجا كه حافظه  ايستا سريعتر و گرانتر است، از آن براي حافظه نهان استفاده ميكنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 ⁄ 9 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن