لوازم کوهنوردی

دستکش کوهنوردی | راهنمای خرید و لیست بهترین دستکشهای کوهنوردی

دستکش کوهنوردی یکی از ضروری ترین لوازم برای صعود و کوهنوردی می باشد.

شاید انگشتان سخت‌ترین قسمت بدن برای گرم‌کردن باشند. چرا که در شرایط سخت و سرد، خون آﻧﻬا به قسمت‌های دیگر بدن ارسال می‌شود. متأسفانه این تغییر مسیر جریان خون باعث اختلال در کارهایی که انجام آﻧﻬا از طریق انگشتان صورت می‌گیرند. مثل کشیدن زیپ یا گره زدن می‌شود که به نوبه خود می‌تواند باعث کندی حرکت گروه در هنگامی که احتیاج به سرعت بیشتر برای پیداکردن پناهگاه دارید، شود. با این وجود دستکش‌ها بهترین محافظ برای دست‌ها هستند .

دست‌ها، سر و پاها جزء اعضای سه‌گانه‌ی حساس بدن محسوب می‌شوند. که نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج است. دستکش یکی از تجهیزات انفرادی است. که در برنامه‌های زمستانی نقش اساسی را در حفاظت از دست‌ها ایفا می‌کند. یکی از بهترین ترکیب ها برای استفاده از دستکش تهیه یک دستکش جذب لایه اول و یک جفت دستکش گرم پنج انگشتی به عنوان لایه میانی و یک جفت روکش دستکش ضد آب و باد با قابلیت تنفسی سبک دو انگشتی به عنوان لایه بیرونی می باشد. که نسبت به سختی شرایط می توان از آن ها استفاده کرد.

توصیه می شود از نوعی دستکشی استفاده نمایید که از پارچه پلار تهیه شده و دارای روکش ضد آب گورتکس و همچنین تا مچ و روی آستین را بپوشاند . دستکش کوهنوردی  نباید خیلی گشاد و چسبان باشد. برای هر فصل و هر برنامه از دستکش مخصوص و مناسب استفاده نمایید .

در هنگام خرید توجه داشته باشید که خصوصیات انواع دستکش ها بر روی کاتالوگ آن ها درج شده باشد. انتخاب دستکش نسبت به برنامه‌های مختلف متفاوت می‌باشد، دستکش‌های پر و دو انگشتی و سه انگشتی را، در برنامه‌های سنگین زمستانی و دستکش‌های پنج انگشتی و پلار در برنامه‌های سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع دستکش  کوهنوردی

  • دستکش زمستانه
  • دستکش تابستانه
  • دستکش غار نوردی

دستکش زمستانه

دستکش های زمستانه در فصل زمستان معمولاً از جنس های الیاف پولیستر، پر قو، پشم یا کرک، پلار و گورتکس تشکیل شده اند. این نوع دستکش ها در کوهنوردی برای برنامه های صعود های زمستانه تکنیکال به صورت بلند و چند لایه و روکش ضد آب بکار می روند و برای برنامه های زمستانه و اسپورت و پیمایشی در نمونه دستکش های کوتاه تر و چند لایه و ضد آب قابل کاربرد هستند. در صعود های زمستانی بهتر است مچ دست با پارچه ای پشمی بسته شود زیرا گردش خون در این مناطق بخصوص در حوالی نبض در سطح بدن جریان دارد، بنابراین مچ دست در مقابل سرما آسیب پذیر است و باید از آن مراقبت ویژه بعمل آید.

 

دستکش کوهنوردی  تابستانه

 

دستکش های مورد استفاده در این فصل معمولا بدلیل گرم بودن هوا باید از جنسی تشکیل شده باشند. که تهویه هوا بخوبی در آن ها انجام پذیرد. استفاده از جنس های نخی و چرمی در فصل تابستان می تواند مطلوب باشد.

دستکش غار نوردی

 

در غار نوردی از دستکش به دلیل دست زدن به سنگ ها و گذر از مناطق تنگ و گل و لای و خشن جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به انگشتان و حفظ بهداشت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دستکش غارنوردی باید محکم و در عین حال انعطاف پذیر باشد. مزیت استفاده از این دستکش ها حفاظت از دستها در برابر رطوبت و خراشیدگی های احتمالی است و در عین حال از آلوده شدن به گل و لای جلوگیری می کند و زمانی که تمیزی دست اهمیت دارد (نقشه کشی و عکاسی) آنها را تمیز نگه می دارد.

دستکش باید مناسب و مطابق با سایز دست غارنورد باشد. تا باعث بروز خطر در کارهای فنی نشود. همچنین در غار های خیس و دارای آب باید حتما از دستکش های ضد آب استفاده نمود. فرق نمی کند که از چه نوع دستکشی استفاده می نمایید. اما با فرود مداوم از طناب در می یابید که دستکش ها بصورت نامتقارن فرسوده می شوند. دستکشی که برای دست متصل به طناب بکار می رود، سریعتر از دستکش مخالف فرسایش می یابد. بویژه در محل تقاطع شصت و کف دست در جایی که طناب را برای ترمز در حین فرود بدست می گیرید. پس بهتر است که برای تهیه دستکش هزینه زیادی پرداخت نکنید.

این مطلب را نیز بخوانید:  کیسه خواب ، راهنمای کامل خرید کیسه خواب پر، الیاف

البته اطمینان حاصل کنید که طول انگشتان دستکش نه خیلی کوتاه و نه خیلی بزرگ باشد. بهترین حالت برای غار های خشک دستکش های کار کتانی با روکش پی وی سی موجود در بازار هستند که در عین کیفیت و مقاومت ارزان هم هستند. برای غار های خیس و گلی بهترین نوع دستکش ها از نمونه دستکش های پولیستری ضد اسیدی بلند هستند که با روکش پی وی سی آغشته شده اند.

 

نکات کلیدی 

 

روکش دستکش‌ها باید آنقدر بلند باشند که بتوانند ١٠ تا ١٥ سانتی‌متر از آستین بادگیر و یا کاپشن را بپوشانند و برای بسته‌ شدن به دور دست دارای بندهای چسبی باشند.

به دستکش یا روکش دستکش کوهنوردی  ریسمان ایمنی بدوزید و آن را به لباس خود وصل کنید. با این کار هنگام صعود از صخره‌ها و یا زمانی که باید دستکش‌های خود را در بیاورید، ترسی از پائین افتادن آن‌ها نخواهید داشت.

توجه نمایید که در سفرها به همراه داشتن چند جفت دستکش گاهاً ضروری است. چون ممکن است دستکش خود را به دلیل کثیف شدن و یا گم شدن از دست بدهید و مجبور به استفاده از دستکشی دیگر شوید.

جهت انتخاب بهترین ترکیب می توان از دستکش به عنوان جذب لایه اول، از دستکش گرم پنج انگشتی به عنوان لایه میانی، و از روکش دستکش ضد آب و بادِ تنفسی سبک دوانگشتی به عنوان لایه بیرونی است که نسبت به سختی شرایط می توان از آنها استفاده کرد.

دستکش‌های نخی که برای جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و آفتاب سوختگی و همچنین در هوای مرطوب و یا کمی سرد برای قرار گرفتن در مجاورت پوست بدن و حفظ گرمای سطح پوست بدن بسیار مناسب می باشند.

دستکش‌های دو انگشتی گرم‌تر از دستکش‌های معمولی هستند، چرا که انگشتان در آﻧﻬا کنار هم قرار می‌گیرند و یکدیگر را گرم می‌کنند.

در شرایط سردتر می‌توان از دستکش‌های گرم‌تر که از جنس پولی استر و یا پشم طبیعی هستند استفاده کرد و یا در شرایـط طوفـان و بارش‌ می‌توان از یک لایه محافظ اضافه که خاصیت ضد بـاد و یا ضد آب دارد، اسـتفاده کرد.

نکات تکمیلی

لایه‌های اضـافی بهتر است که خاصیت تنفـسی داشته باشند (مثلاً پارچه‌های گورتکس) .

دستکش کوهنوردی  هم مانند لباس‌های گرمایی، باید از الیافی ساخته شده باشد که در صورت خیس شدن، خاصیت گرمایی خود را حفظ کنند.

دستکش‌های مناسب معمولاً از جنس الیاف مصنوعی و پشم هستند.و یکی از مهمترین لوازم کوهنوردی برای صعود های طلانی است .

بطور کلی حجیم بودن دستکش به معنی گرم بودن آن و کاهش خوش‌دستی است. هرچقدر صعود فنی‌تر می شود، مسئله سازگاری این دو ضریب هم برجسته تر می شود.

از دستکشهای چرمی در هنگام کارکردن با طناب مثل فرود یا حمایت کردن استفاده می‌شود. با این دستکش‌ها می‌توان طناب را بهتر جذب کرد و در صورت ترمزکردن با طناب به هنگام سقوط، باعث داغ شدن طناب و سوختن آن نمی‌شوند. اما در صورت خیس شدن قابلیت گرمایی ندارند و خشک شدن آﻧﻬا هم به آهستگی صورت می‌گیرد.

محصول

  • جنس: پلی استر

دستکش کوهنوردی نورث فیس مدل MON-008


حراج!

محصول

  • جنس: پلی استر

محصول

  • جنس: پلی استر

حراج!

دستکش کوهنوردی نورث فیس مدل L-10938


محصول

  • جنس: پارچه ای

حراج!

دستکش کوهنوردی اوکلی کد 004

  • جنس: پارچه ای

محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 × 3 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن