لوازم کوهنوردی

کیسه خواب ، راهنمای کامل خرید کیسه خواب پر، الیاف

کیسه خواب مهمترین وسیله برای مسافرت و کوهنوردی در کوهستان است.

در این مقاله به بررسی مطالب زیر می پردازیم :

کیسه خواب چیست؟

انواع کیسه خوابها:

نکات عمومی  برای تهیه :

مهمترین نکات خرید :

مراقبت و نگهداری :

مفهوم اعداد مختلف اعلام شده :

اطلاعات تکمیلی(برندها،سوالات متداول و…)

کیسه خواب چیست؟

کیسه خواب مهمترین وسیله برای شب ماندن  در کوهستان که در برنامه های چند روزه علاوه بر استراحت شبانه در طول روز جهت نگهداری و استراحت شخص مصدوم میتوان استفاده نمود.

انواع کیسه خوابها :

 • جنس پر
 • الیاف مصنوعی
 • ترکیبی

کیسه  ها از جنس پر یا الیاف مصنوعی و یا ترکیبی می باشند. که معمولاً سبک، گرم و کم حجم هستند. میزان پر موجود در کیسه خواب بصورت درصد کرک و ساقه پر بیان می شود

. مثلاً پر 40/60 یعنی 40 درصد آن ساقه یا بدنه پر و 60 درصد آن کرک پر یا خود پر است. بدین ترتیب کیسه خوابهای 30/70، 20/80، در بازار نیز موجود است. عالی ترین نوع پر 5/95 درصد است که اصطلاحاً به آن پر طلایی گفته می شود. معمولاً کیسه خوابهای پر، گرم تر از دیگر نوع الیاف ها هستند.

در عین حال کیسه های الیاف مصنوعی نیز در بازار یافت می شوند که قیمت آن ها ارزانتر است و در ارتفاعات پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند. نوع جدید کیسه خوابها از نوع گورتکس بوده و سرمای 20 تا 30 درجه زیر صفر را تحمل می کنند.

کیسه خواب پر:

معایب(نقاط ضعف):

 • نیاز به مراقبت بیشتر
 • جذب رطوبت
 • نیاز به زمان طولانی برای خشک شدن

مزایا(نقاط قوت)

 • گرمای بی‌نظیر نسبت به وزن
 • قابلیت تراکم پذیری (فشردگی) بیشتر
 • قابلیت حمل راحت‌تر
 • عمر طولانی‌تر
 • گرم کردن سریع بدن

اگر به دنبال کیسه خوابی هستید. که مانند عایق عمل کند و با وزن کم و اندازه کوچک تر ترکیب شده باشد کیسه خواب پر بهترین گزینه است. دیگر مزیت این نوع کیسه خواب این است. که هیچ نوع رطوبتی را جذب بذن نمی کند .این به این دلیل است که پر جادب رطوبت است . این نکته اصلی ترین عیب این نوع کیسه خواب به شمار می رود.

چون اولا با جذب رطوبت، پرها گلوله می‌شوند و به هم می‌چسبند، در نتیجه قدرت عایق بی‌نظیرشان را از دست می‌دهند. دوما اگر کیسه خواب خیس بشود، زمان زیادی طول می‌کشد تا خشک گردد. البته این جذب رطوبت به رطوبت خارجی و سفرهای زمستانی محدود نمی شود. بلکه حتی رطوبت بدن هم روی کیسه خواب پر تاثیر می‌گذارد و ممکن است کیفیت آن را کاهش دهد. این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرها زیر ایده‌آل است:

 • کوه‌نوردی
 • پیاده‌روی و گردش در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم
 • سفرهای بادوچرخه

 

کیسه خواب‌های “پَر” از کیسه خواب‌های الیاف گرانتر بوده و نگهداری از اونها به مراتب سخت‌تر است.

 

 کیسه خواب الیاف

 

معایب(نقاط ضعف):

 • سنگین‌تر از کیسه‌خواب پر
 • سخت‌ بودن حمل کیسه خواب
 • طول عمر کوتاه‌تر
 • نیاز به زمان طولانی‌تر برای گرم کردن

مزایا(نقاط قوت)

 • حفظ ۷۰درصد قابلیت عایق بودن،
 • هنگام خیس شدن
 • نیاز به مراقبت کمتر
 • جذب سخت‌تر رطوبت
 • نیاز به زمان کوتاه برای خشک شدن

الیاف:

کیسه خوابهای الیاف، به سختی رطوبت را جذب می‌کنند و سریعتر از کیسه  پر خشک می‌شوند.همچنین در صورت خیس شدن، بیشتر قدرت عایق بودن خود را حفظ می‌کنند و گلوله نمی‌شوند.این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرهای زیر ایده‌آل است:

مقاصدی با رطوبت بالا

مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.

 

در صورت استفاده زیاد از کیسه خواب که اغلب مجبور باشید آن ها را بشوئید. (مثلا برای کودکان)

اگر کیسه را خودتان حمل نمی‌کنید. در نتیجه وزن کیسه  براتان مهم نباشد.

استفاده برای همه نوع سفر

سفرهای تابستانی

کیسه خوا‌های الیاف ارزانتر از کیسه خوابهای پر بوده و نگهداری از آن ها ساده‌تر است.

 

تذکر: به تازگی الیاف مصنوعی تولید شده است، که هم ویژگی سبکی و حفظ گرما “پر” را دارد و هم قابل استفاده در مکان های مرطوب و بسیار سرد است. این کیسه خوابها گران بوده و البته برای نقاط بسیار سرد به کار می رود.

نکات عمومی خرید :

 1. کیسه ها گرما تولید نمی‌کند! بلکه فقط گرما را حفظ می‌کند اگر کیسه خواب 100- هم باشد، اما زیرانداز در مقابل سرما و رطوبت نفوذ پذیر باشد استفاده از کیسه خواب هیچ تاثیری ندارد..
 2. همیشه کیسه خوابی که به همراه دارید سرمای بیشتری از محیطی که در آن می خوابید تحمل کند.
 3. به هنگام خرید کیسه ها به نوع فعالیت، دما و رطوبت، اندازه و حجم کیسه خوابها و وزن کیسه خوابها توجه نمایید.
 4. طول کیسه خوابها حتماً از طول بدن افراد بلندتر باشد. بهتر است
 5. بهتر است دوکیسه  تهیه کنید یک کیسه  برای فصول گرم و یک کیسه  برای فصول سرد.

نکاتی کلیدی برای خرید:

 

 دمای مطلوب کیسه خواب ها

 

دمای مطلوب کیسه  ها با 3 دمای حداقل، راحت و حداکثر بیان می شود. مثلاً 17/10- و 25- در جه سانتیگراد، یعنی اینکه کیسه خواب برای دمای بین 10 درجه زیر صفر مناسب است ولی 17- راحت ترین و مطلوب ترین دمای آن است.

این مطلب را نیز بخوانید:  کوله پشتی کوهنوردی |برسی کامل کوله پشتی های کوهنوردی +لیست +قیمت

وزن

افراد چاق مقاومت و محافظت بیشتری در مقابل سرما نسبت به افراد لاغر دارند بدلیل اینکه بافت چربی به عنوان یک نوع عایق گرمایی در بدن به شمار می رود. پس توصیه می شود افراد لاغر از لباس بیشتری استفاده نمایند.

سن

افراد مسن عموماً نیاز به گرمای بیشتری دارند و زودتر از افراد جوان احساس سرما می کنند.

جنسیت

خانم ها بیشتر از آقایان سرما را احساس می کنند به همین دلیل دمای راحت برای خانم ها 5 تا 7 درجه بیشتر از دمای راحت آقایان است.

آمادگی جسمانی

در صورت ورزیدگی و آمادگی جسمانی مسلماً خواب راحت تر و بدنی گرم تر خواهید داشت. یک بدن خسته گرمای کمتری تولید کرده و باعث می شود فرد خیلی زود احساس سرما کند.

دمای کیسه 

زمانی که میخواهید کیسه خواب تهیه کنید با توجه به شرایط و نوع فعالیتی که در نظر دارید آن را انتخاب نمایید. مثلا شب مانی در جنگل است، یا کویر، در برف و سرما ، به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی را کاهش می دهد.

برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال ۲۰۰۴ استاندار اروپایی آزمایشی بر روی توان گرمایی کیسه خوابها انجام داده است. (استاندارد اروپایی En13537.)

مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خوابها:

Maximum Comfort temperature:

حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature:

دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه  تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature:

کمترین دمیی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه  بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

Extreme temperature:

کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

 

مراقبت و نگهداری کیسه :

نگهداری از کیسه خوابها یک سرمایه گذاری جدی است و با اندکی توجه و مراقبت میتوان سالها از آن استفاده کرد. همیشه توصیه های تولید کننده را به کار گیرید. کارخانه ای که آن را تولید کرده است، مسلما بهتر می داند که چگونه باید از آن مراقبت نمود. با توجه به مطالب تولید کنندگان، چند روش برای دوام بیشتر کیسه خواب بیان شده است.

نگهداری: همیشه کیسه خوابها را در حالت آزاد نگهداری کنید. کیسه خواب را فقط برای مدت زمان کوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری نمایید.

محافظت از کثیف شدن: با استفاده از یک آستری درونی مجزا، از کثیف شدن کیسه  بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.

نظافت و شست و شوی کیسه خوابها:

 

نقاط کثیف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تمیز کننده ای که تولید کننده توصیه کرده است، تمیز نمایید. هیچگاه از خشک شویی برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. کیسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون یک ماشین لباس شویی بزرگ با سرعت چرخش کم بشویید (30 درجه سانتیگراد) .

چند بار زمان آبکشی را تجدید کنید تا مطمئن شوید که کلیه مواد شستشو از کیسه خواب خارج شده اند. برای خشک کردن، آن را در معرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک کن قرار دهید .

هرچند وقت آن را از دستگاه بیرون آورید و با کوبیدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کرده و یا با قرار دادن یک توپ تنیس در آن (در یک ربع آخر خشک شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشوید.

پس از پایان کار با فشردن و لمس کردن لایه درونی آن مطمئن شوید که کاملا” خشک شده باشد. شستن و خشک کردن یک کیسه  چند ساعت به طول می انجامد. مغازه هایی هم هستند که کار تعمیرات و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام میدهند.

اطلاعات تکمیلی :

کیسه خواب کله گاوی چیست؟

کیسه خواب پکینیو / کله گاوی Pekynew Logo

برند پکینیو (PEKYNEW) یا کله گاوی یکی از تولیدکنندگان شناخته شده و مطرح کیسه خواب های کوهنوردی و کمپینگ است. کیسه خوابهای این شرکت برای شکل لوگو آن به کیسه هاش کله گاوی معروفند.

کیسه  های تولیدی این برند با استفاده از تکنولوژی روز و از بهترین مواد اولیه تولید می شوند. مبدا این برند کشور چین می باشد.

کیسه های تولیدی پکینیو به نسبت محصولات هم رده موجود در بازار از دیگر برندها از قیمت مناسب تری برخوردارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 1 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن