لوازم کوهنوردی

لوازم کوهنوردی | لیست لوازم کوهنوردی

لوازم کوهنوردی مناسب یکی از ضروری ترین تجهیزات برای علاقه مندان به کوهنوردی است.

در این مقاله ابتدا لیست کاملی از لوازم کوهنوردی ارائه می کنیم.

است کلیه وسایل و تجهیزات رشته کوهنوردی مورد بررسی قرار گیرد و سپس به شناخت آنها پرداخته میشود.

کفش

کفش کوهپیمایی (سبک)

این کفش دارای وزنی سبک و زیره ای نازک می باشد. که دارای ساقی کوتاه است و از آن می توان در فصول خشک سال استفاده کرد.

کفش کوهپیمایی (نیمه سنگین)

 

این کفش دارای زیره ای ضخیم تر از نوع اول می باشد. که از یک لایه چرمی و لاستیکی در کف و اطراف کفش به منظور افزایش مقاومت در برخورد با سنگ تشکیل شده است.

 

کفش کوهنوردی (سنگین)

 

این کفش دارای انواع یک پوش، دو پوش و سه پوش است. اکثراً از گتر سر خود برخوردار هستند. رویه این کفش از چرم، پلاستیک یا فایبر گلاس تشکیل شده است.

 

کفش سنگ نوردی

 

این کفش ویژه کار سنگ نوردان می باشد. که در جهت صعود های داخل سالن و یا سنگ نوردی طبیعی به کار می روند.

 

 

کفش برنامه های ترکیبی

 

کفش های ترکیبی همانند کفش های پلاستیکی می باشند . که بعضی از آن ها از محل نصب کرامپون سر خود برخوردار هستند.

 

کفش غار نوردی

 

کفش کوهپیمایی (نیمه سنگین)

 

این کفش دارای زیره ای ضخیم تر از نوع اول می باشد، که از یک لایه چرمی و لاستیکی در کف و اطراف کفش به منظور افزایش مقاومت در برخورد با سنگ تشکیل شده است.

 

کفش کوهنوردی (سنگین)

 

این کفش دارای انواع یک پوش، دو پوش و سه پوش است و اکثراً از گتر سر خود برخوردار هستند.

 

 

 

کفش سنگ نوردی

 

این کفش ویژه کار سنگ نوردان می باشد که در جهت صعود های داخل سالن و یا سنگ نوردی طبیعی به کار می روند.

لوازم کوهنوردی
لوازم کوهنوردی

 لوازم کوهنوردی :کوله‌پشتی

 

کوله پشتی یکی از تجهیزات کوهنوردی برای حمل وسایل، لوازم و مواد غذایی است که باید دارای ویژگی هایی باشد که در طول برنامه بتوان از آن براحتی استفاده کرد.

 

انواع کوله پشتی از نظر کاربرد

کوله پشتی کوهپیمایی

کوله پشتی سنگ نوردی

کوله پشتی یخ نوردی

کوله های غارنوردی (واترپروف- ضد آب)

کوله های فنی و آلپی

کوله های حمل کودک

کوله پشتی کوهنوردی 60 لیتری فیرو پلاس کد 831

  • نحوه حمل: تک بند، دو بندی، دستی
  • جنس بدنه: برزنت، نیمه سخت
  • قابلیت شستشو: دارد
  • مقاومت در برابر ضربه: دارد
پاک کردن
پوشاک

پوشاک کوهپیمایی و کوهنوردی از انواع گوناگونی برخوردار است که هیچ یک از انواع پوشاک خاصیت گرمازدایی ندارند، بلکه دمای بدن را حفظ کرده و به عنوان عایق بدن به شمار می روند

دستکش

 

دستکش‌ها بهترین محافظ برای دست‌ها هستند . دست‌ها، سر و پاها جزء اعضای سه‌گانه‌ی حساس بدن محسوب می‌شوند که نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج است

پد گرمایی

پد گرمایی جهت گرم کردن اعضای مختلف بدن مانند عضلات و مفاصل و بخصوص دست ها در شرایط مختلف سرما و آسیب دیدگی استفاده می شود.

 

کلاه

بادگیر

بادگیر یا آنوراک، بلوز و شلواری از جنس نایلون یا پرولن و یا ترکیبی از مواد مصنوعی دیگر است که روی لباس در ارتفاعات و در هنگام وزش و بادهای شدید پوشیده می شود.

بارانی

بلوز و شلواری از جنس نایلون می باشد که بر روی لباس در برابر باران پوشیده می شود.

 

پانچو (شنل باران)

شبیه بارانی است با این تفاوت که یک تکه می باشد و کلاه سر خود دارد بطوری که از سر تا زیر زانو را می پوشاند و بسیار گشاد است و کوله پشتی نیز به خوبی زیر آن قرار می گیرد.

دستمال گردنی

دستمال با کاربرد های فراوان از جنس پولی استر و نایلون و ترکیب های متفاوت تولید شده است. که جهت استفاده در شرایط جوی مختلف اعم از آفتاب، طوفان، باد و بوران، گرد و غبار و … دور سر و صورت به اشکال مختلف بکار برده می شود

لوازم کوهنوردی
لوازم کوهنوردی

آرنج‌بند و زانوبند

در کوهنوردی به منظور پایین آمدن از شیب های تند از زانو بند استفاده می شود

 

عینک کوهنوردی

عینک برای جلوگیری از تابش نور خورشید به چشم ها در تمام فصول استفاده می شود

باتوم

باتوم یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اساسی ترین وسایل کوهپیمایی است.

چراغ قوه

 

چراغ برقی

چراغ های برقی انرژی مصرفی خود را از باطری ها تامین می نمایند.

کلنگ

کلنگ ابزاری مهم در کوهنوردی محسوب می گردد که همراه داشتن آن در زمستان جزء وسایل ضروری به شمار می رود.

 

ابزارک‌های یخ

یخ نوردان حرفه ای به یک جفت ابزارک یخ احتیاج دارند ابزارک های یخ معمولا حدود ۵۰ سانتی متر طول دارند و شفت آنها به صورت کاملاً خمیده است.

 

قلم، کلنگ و اهرم

قلم و کلنگ تاثیر چکش را بیشتر کرده و به دسترسی سوراخ ها و شکاف ها کمک می کنند.

گتر

گتر وسیله ای است که نه تنها باعث گرم شدن قسمت پایینی بدن می شود بلکه مانع از وارد شدن خاک، سنگ، برف و گل و لای و … به کفش خواهد شد

 

زیرانداز

همه کیسه خواب ها احتیاج به یک زیر انداز جهت جلوگیری از صدمه دیدن و کثیف شدن دارند و همچنین به منظور جلوگیری از نفوذ سرما و رطوبت به بدن و کیسه خواب بسیار موثر هستند

کیسه خواب

مهمترین وسیله شب مانی در کوهستان که در برنامه های چند روزه علاوه بر استراحت شبانه از آن در جهت نگهداری و استراحت شخص مصدوم نیز میتوان استفاده نمود کیسه خواب است.

چادر

چادر یک وسیله ای گروهی و یک نوع خانه متحرک در طبیعت گردی می باشد و پناهگاهی چند منظوره است که بسیار سبک و حداکثر 3 کیلوگرم وزن دارد.

لوازم کوهنوردی
لوازم کوهنوردی

بیواک‌ها

بیواک در کوهستان مانند بسیاری از موارد نظیر صعود های انفرادی، صعود های سرعتی و … نیاز به مطالعه و فرهنگ سازی دارد. در حال حاضر بیواک به سه شکل موجود است:

 

کیسه بیواک، پتوی نجات و ننوی بیواک.

 

ننوی توری

طبیعت ناهموار کف غار اغلب ننو را گزینه بهتری از خوابیدن بر روی کف غار معرفی می کند.

چراغ خوراک‌پزی

در کوهستان چراغ خوراک پزی خیلی کار آمد تر از آتش و هیزم است و همچنین کمترین اثر را هم بر طبیعت می گذارد.

ظروف غذا

ظروف غذا در کوهنوردی بسیار حائز اهمیت است. وزن پایین، حجم کم، جنس مرغوب و قابلیت چند کاره بودن از مشخصه های این ظروف است.

کتری

از این وسیله برای تهیه چای و تهیه آب از ذوب برف و … می توان استفاده کرد. کتری های کوهنوردی فوق العاده سبک و کم حجم می باشند و به جهت داشتن سطح تماس بیشتر با شعله گرمایی زمان کمتری جهت جوش آمدن آب و … صرف می گردد.

فلاسک

از فلاسک جهت نگهداری آب جوش یا آب سرد استفاده می شود. معمولاً در طول اجرای برنامه از آب جوش به منظور تهیه چای و نسکافه فوری می توان استفاده نمود.

 

قمقمه (ظرف آب)

 

جهت حمل آب در برنامه ها از قمقمه استفاده می شود و در اندازه های مختلف وجود دارد، که نوع مناسب آن از جنس آلومینیوم می باشد. این نوع قمقمه ها علاوه بر سبکی، تغییری در طعم، بو یا مزه آب ایجاد نمی کنند.

کیسه آب

در کوهنوردی یک نوع کیسه آب وجود دارد که دارای شلنگی سر خود و متصل به آن است و ضامن شیری دارد که جهت باز و بسته شدن آب مورد استفاده قرار می گیرد.

لوازم کوهنوردی
لوازم کوهنوردی

نی‌های تصفیه آب

از این نی ها جهت تصفیه آبهای بسیار آلوده به خصوص در شرایط بحرانی نظیر سیل و زلزله استفاده می شود.

 دوربین دوچشمی

دوربین دو چشمی وسیله ا‌ی دستی برای بزرگنمایی اجسام دور است. عمل بزرگنمایی به‌وسیله عبور تصاویر از دو سری لنز مجاور و یک منشور ایستاده صورت می‌گیرد.

قطب‌نما

قطب نما وسیله گرد و کوچکی است که عقربه آن در همه حال رو به شمال مغناطیسی می ایستد . این وسیلة دارای دو نوع می باشد، در نوع اول عقربه و در نوع دوم صفحه آن حرکت می کند و از آن در خواندن نقشه، جهت یابی و پیدا کردن گرا استفاده می شود.

جی پی اس (G.P.S)

سیستم موقعیت یاب جهانی منظومه ای متشکل از 24 ماهواره است که زمین را دور می زند و در هر مدار هم 4 ماهواره قرار دارد وموقعیت مکانی را نمایش می دهد.

ارتفاع‌سنج

ارتفاع سنج دستگاهی است که با استفاده از رابطه فشار و ارتفاع به محاسبه ارتفاع می پردازد.

ابزار نقشه‌برداری

متر- قطب نما- شیب سنج- متر نواری- توپوفیل- وسیله دیجیتال (متر لیزری) – نوشت افزار (دفتر نفشه کشی، خودکار پولیستر یا مداد و پاکن) .

پرچم

پرچم کوهنوردی در حین صعود کاربرد دارد. مخصوصاً در پیدا کردن مسیر برگشت در صورت نداشتن ابزار های تخصصی به این ترتیب که در مسیر رفت و در فواصل معین می توان پرچم ها را در زمین کار گذاشت و در صورت گم شدن نقشه و یا ابزار های تخصصی و یا گم کردن گروه می توان از آن استفاده کرد.

این مطلب را نیز بخوانید:  کفش کوهنوردی ، راهنمای خرید کفش کوهنوردی ایرانی و خارجی +قیمت و خرید اینترنتی
کیف کمک‌های اولیه

مجموعه ای است که حداقل وسایل و لوازم پزشکی ضروری در آن قرار دارد که مقدار آن بسته به نوع برنامه تهیه می شود و همیشه یک فرد کوهنورد و کوهپیما بایستی آن را همراه داشته باشد.

لوازم کوهنوردی

لوازم کوهنوردی

کیف لوازم ضروری (کیت بقاء)

این کیف حاوی وسایل و لوازمی است که همراه داشتن آن برای هر کوهپیما و کوهنورد ضرورت دارد و در شرایط مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند.

طنابچه انفرادی

طبق قانون استاندارد های ایمنی اروپا به طناب های کمتر از قطر 9 میلیمتر طنابچه گفته می شود.

هارنس غار (صندلی سنگ‌نوردی) تونیک

مجموعه ای به هم پیوسته از تسمه های نایلونی که توسط سگک یا دوخت در دو تکه بالاتنه و پایین تنه ساخته می شوند، که جهت حفاظت و انتقال وزن به طناب و کارگاه کاربرد دارد و شوک ناشی از سقوط های احتمالی را در بدن پخش می نماید و می توان صعود و فرود مطمئنی را انجام داد.

هارنس سینه

هارنس سینه در حین صعود از طناب، ابزار صعود سینه را سر جایش نگاه می دارد.

حلقه گردن

ساده ترین سینه صندلی حلقه ای از یک طنابچه پروسیک و یا تسمه ای است. که از درون یومار سینه گذرانده شده و به دور سر شما می افتد که سبب می شود وضعیت را از حالت یومار زدن به حالت راه رفتن بدون سینه صندلی تغییر داد.

کارابین

کارابین ابزاری است که در تمامی رشته های فنی کوهنوردی به طور وسیعی استفاده می شود و تقریبا تصور انجام کار فنی بدون آن غیر ممکن باشد

میخ

میخ ها، تیغه های فولادی هستند که دارای اشکال مختلف بوده و دارای یک سوراخ می باشند که کارابین به آن می افتد. آنها به داخل شکاف ها و ترک ها کوبیده شده و به عنوان برقراری کارگاه یا میانی ها کاربرد فراوانی دارند.

چکش غار نوردی

چکش غارنوردی در حدود 55 تا 600 گرم وزن دارد و اندازه دسته آن 25 تا 30 سانتی متر است. دارای یک سر پهن و سنگین و ساخته شده از فولاد می باشد.

لوازم کوهنوردی
لوازم کوهنوردی

چکش میخ کوبی(لوازم کوهنوردی)

 

چکش میخ کوبی جهت صعود های ماجراجویانه مصنوعی یا تجهیز مسیر های جدید به کار می رود که در غار نوردی و سنگ نوردی کاربرد بیشتری دارد.

دریل دستی

این دستگاه از دو قسمت دسته و مته تشکیل شده است. متداول ترین مدل دسته رول، دارای یک بدنه فلزی است که در نوک آن به یک بولت 8 میلیمتری خود سوراخ کن اسپیت ختم می شود و دارای یک دسته چرخان نیز می باشد

رول‌ها

از رول و صفحه رول جهت برقرار کردن یک کارگاه مطمئن در محل دلخواه استفاده می شود و در انواع مختلفی موجود می باشد.

پارکاب

اولین تنظیماتی که در سیستم صعود انجام می پذیرد مربوط به طول پارکاب می باشد. این کار به هنگام ایستادن بر روی حلقه پارکاب انجام می گیرد و این در حالی است که کرول و ابزار صعود بالایی به طناب متصل هستند.

قلاب‌های صعود یا هوک

قلاب های صعود از جنس فولاد خاصی ساخته می شوند و در صعود مصنوعی، ابزار بسیار موثری به شمار می آیند که نقاط استراحت و تکیه گاههای موقتی مهیا می سازند

ماسک فیلتردار

به دلیل هوای مرطوب غارها و عدم تابش نور خورشید و وجود قارچ ها و انگل ها توسط ذرات معلق در هوا، بواسطه تنفس در این فضا در درازمدت بیماری های تنفسی پدید می آیند. بنابراین استفاده از ماسک ضروری است.

نردبان‌ها

کاربرد این وسیله در بالا و پایین رفتن از چاه ها است که با توجه به اینکه تکنیک های جدید غارنوردی زمان و انرژی کمتری را از دست می دهد.

ابزار فرود

ابزار فرود به فرد اجازه فرود روی یک تک طناب در چاه را می دهد. مدل های بسیار رایج در اروپا در حال حاضر مدل های قرقره ای هستند

ابزار صعود

ابزار صعود وسیله ای است که روی طناب قرار گرفته و در یک جهت آزادانه می لغزد و به هنگام

لوازم کوهنوردی
لوازم کوهنوردی

حرکت در جهت مخالف قفل می شود. اصولا این ابزار برای صعود از طناب و نیز به عنوان یک وسیله جانبی در برخی کارگاه های مجدد (ریبلی) یا سیستم های بالاکش و حتی (حداقل در گذشته) به عنوان یک وسیله ایمنی بر روی طناب های ثابت به هنگام صعود (به عنوان مثال صعود از نردبان کابلی) کاربرد دارد.

 

کرامپون

یکی دیگر از لوازم کوهنوردی کرامپون وسیله ای فلزی و دارای تیغه های بلند می باشد که به زیر کفش بسته می شود و مناسب حرکت بر روی یخ خواهد بود. با استفاده از این وسیله می توان راحت تر بروی یخ حرکت کرد.

پیچ‌ها

پیچ ها صفحه پلاک را بر روی رول محکم می کنند و معمولا در بعضی از اوقات به صورت تجاری به همراه صفحه به فروش می رسند. نوع پیچ به نوع رول استفاده شده بستگی دارد

صفحه پلاک‌ها و حلقه‌ها

صفحه پلاک دارای دو سوراخ می باشد. یکی برای ابزار اتصالی که طناب را نگه می دارد و دیگری برای پیچ طراحی شده است. این صفحه پلاک ها صرفا بر روی دیوارهای شیبدار یا عمودی نصب شده و هرگز بر روی طاقچه ها یا سقف نصب نمی گردند

پیچ‌های یخ

استفاده از پیچ یخ در غار محدود به شرایط بسیار ویژه می باشد. دهلیز های یخی، ستون های یخچالی، در زمستان هنگامی که یخ روی سنگ و رول ها را می پوشاند از جمله آن شرایط ویژه هستند

ابزار گوه‌ای

همانند میخ ابزار گوه ای هم میان شکاف های قرار می گیرند. و مزیت شان این است که نیاز به چکش کاری ندارند و برداشتن شان بسیار ساده است.

کیل گوه و شفت

این ابزار ها در کارگاه و همچنین به عنوان میانی مورد استفاده قرار می گیرند.

هگزان

هگزان هاو ابزار مشابه به دلیل شکل پنج ضلعی خود به این اسم نامیده می شوند

تجهیزات آبی

دمای پایین آب در غار های آلپی، هرگونه ورود کامل به درون آب را تبدیل به تجربه ای سخت مینماید

قایق بادی

این وسیله جانبی نسبتا سنگین و پر زحمت است. بنابراین تنها در سفر های طولانی بر روی آب های عمیق یا برای اجتناب از استفاده پونتونیر برای گذر از دریاچه های اتفاقی مورد استفاده قرار می گیرد

شناور آبی

شناور یک تیوپ بادی بزرگ است که با یک نوار سه گوش در وسط برای نشستن و دو بند شانه ای فرد کمک می کند تا به هنگام حرکت بین حوضچه ای که عمق کمی دارد آن را روی بدن نگه دارد.

جلیقه نجات

لباسی است که از جنس پارچه برزنت محکم و مقاوم و ضد خش که به صورت دو لایه دوخته شده و در بین لایه ها از نوعی اسفنج برای شناور شدن روی آّب کنار گذاشته شده است

پتوی نجات یا پتوی فضایی

این کیسه را می توانید در کلاه، کفش یا جیب خود حمل کنید چون ممکن است روزی به آن نیاز داشته باشید.

کابل و سیم بکسل

یک تکیه گاه استاتیک برای دست ها و پاها به هنگام عبور از بعضی موانع همانند چاه هایی که دهانه ای گرد دارند، آبشار های و حوضچه های عمیق مفید است.

غلطک‌های سرنده

در روی یک دیواره بلند یا لبه های چاه ها و پرتگاه ها که لبه دارای انحنای مشخصی است، خم کردن و گذاردن طناب ممکن است با خطر پاره شدن همراه باشد، در این مواقع غلطکهای سرنده در زیر طناب ها عملکرد بهتری دارند

میله رامر

این ابزار میله ای جمع و جور و سبک بوده که به منظور استفاده برای صعود مصنوعی بسیار موثر است و نصب آن آسان می باشد. جنس میله رامر ها معمولا از آلیاژ های مقاوم در مقابل ضربه و شوک تشکیلشده است.

 نوارها

به هنگام صعود جهت میانی و طناب گذاری ثابت بر روی تکیه گاه های طبیعی از نوار اسلینگ استفاده می شود شده است.

یومار

 

 

یومار وسیله ای است جهت صعود سریع و مطمئن از طناب ثابت که این وسیله نیز به نوبه خود در جاهای مختلف کاربرد دارد

کرول

وسیله ای متشکل از یک فک خاردار که بر روی طناب به صورت یک طرفه حرکت می کند و به گونه ای طراحی شده است که به راحتی بر روی سینه نصب می گردد.

میلون هارنس نشیمن غار

بدلیل داشتن نقش محوری در هارنس غار، از انواع ویژه ای از میلون سریع به نام میلون هارنس استفاده می شود.

چاقوی غارنوردی 

یکی دیگر از لوازم کوهنوردی چاقوی غارنوردی را کنار غذا نگذارید زیرا استفاده از آن در تمامی مواقع ضروری می باشد. آن را به یک طناب 2 میلیمتری وصل کرده و بین لباس غار و زیر لباس غار بپوشید، یا در صورت وجود، آن را در جیب لباس غار بگذارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 × 19 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن