دسته‌بندی نشده

هارمونی و تناسب رنگ چیست؟ راهنمای رنگشناسی در دکوراسیون

رنگشناسی و استفاده درست از هارمونی رنگ افراد را برای انتخاب درست راهنمایی میکند.

 

شناخت طیف های رنگ  و استفاده و به کارگیری طیف های متناسب رنگ در انتخاب لوازم منزل نقش بسزایی در شیک و مدرن شدن لوازم منزل ایفا  میکند.

 

رنگ های اصلی در سه رنگ قرمز ،زرد و آبی هستند.و تمام رنگ های دیگر از این رنگها ایجاد شده اند.رنگ های دیگر که وجود دارند هر کدام هم خانواده این رنگ های اصلی هستند.

 

 

استفاده از چرخه رنگ و رنگ های هم خانواده در دکوراسیون منزل باعث ایجاد ترکیب ملایم و هماهنگ میشود.هرچه استفاده از رنگ های هم خانواده در دکوراسیون منزل بیشتر جذابیت و نتناسب بیشتری در دکوراسیون دیده میشود.و این کار باعث میشود که در طراحی  یک رنگ غالب نشود.

 

اشنایی با چند اصلاح هارمونی رنگ و رنگشناسی :

رنگ زمینه:

رنگی است که در بزگترین سطح مورد استفاده قرار میگرد. این رنگ بیشترین میزان استفاده  از رنگ مربوط به این رنگ است .برای استفاده بهتر از فضای منزل بهتر است که از رنگ های روشن را رنگ زمینه قرار دهیم.

رنگ غالب :

رنگ غالب رنگی است که بیشترین نگاه را به خود جلب می کند .

 

رنگ های اکسان:

رنگ های تند ودرخشانی که برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه استفاده میشوند را رنگ های اکسان میگویند.

رنگ های متضاد:

رنگ های متضاد رنگ هایی هستند که تاثیره زیادی بر چشم بیننده میگذراند.جلوه و استفاه از رنگ هایی متضاد وقتی بیشتر نمایان میشود که رنگ های متضاد کنار هم باشند  .بهتر است در استفاده از رنگ های متضاد در دکوراسیون منزل زیاده روی نکنیم.هرچه استفاده از رنگ های متضاد در منزل کم تر باشد فضای دلنشینی به محیط خانه میدهد.

این مطلب را نیز بخوانید:  حافظه پویا چیست ؟ تفاوت حافظه پویا با حافظه ایستا چیست

رنگ های سرد:

به رنگ هایی که مقدار رنگ آبی در آن بیشتر رنگ های سرد میگویند.استفاده از رنگ هایی که رنگ غالب آن ها رنگ ابی است بهتر است در اتاق  خوابها استفاده شود.

رنگ های گرم :

رنگ های گرم رنگ هایی هستند که مقدار استفاده از رنگ های قرمز بیشتر است .اصولا رنگ قرمز بر رنگ آبی غالب است پس بعضی از رنگ های هم خاواده آبی را نیز میتوان در بخش رنگ های گرم قرار داد.

در هر نقطه از خانه با توجه به شناختی که از رنگ ها پیدا کردیم می توانیم نوع حس دلخواه خود پیاده سازی کنیم.اما بهتر است در استفاده از رنگ ها در دکوراسیون زیاده روی نکنیم و تعادل را در استفاده از رنگ ها سرد و گرم رعایت کنیم .

 

توصیه های استفاده از رنگ ها در دکوراسیون:

1 با توجه به رنگشناسی و هارمونی رنگ ها سعی کنیید همیشه برای رنگ زمینه منزلتان از رنگ های روشن استفاده کنید.

2.از رنگ های جیغ و رنگ های تند در پذیرای و نشیمن خصوصی استفاده نکنید.این رنگ ها هرچند در نگاه اول جذاب به نظر میرسند اما به مرور خسته کننده میشوند.

3.در فضاهایی مانند اتاق خواب برای انتقال حس آرامش و راحتی از رنگ های سرد استفاده کنید.

4.اکثره مواقع  زیبایی و دلنشینی طراحی خانه به سادگی و نظم چیده شدن لوازم است.پس برای داشتن منزل زیبا و دلنشینی از شلوغی و استفاده از رنگ های  زیاد و متنوع  خودداری کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 ⁄ 4 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن