کامپیوتر و تجهیزات

راهنمای کامل خرید پردازنده مرکزی یا سی پی یو cpu

در این مقاله توضیحات کاملی برای خرید پردازنده ارائه می کنیم و شمارا را در خرید یک سی پی یو مناسب راهنمایی  می کنیم

پردازنده مرکزی یا سی پی یو وظیفه  پردازش کردن اطلاعات را  کامپیوتر را برعهده دارد.

قهرست موضوعی مطالب بررسی شده در این مقاله:

راهنمای خرید پردازنده

تو لیدکنندگان پردازنده ها: intel & Amd

تعداد هسته در پردازنده نشانه چیست؟

قابلیت  treading یا  Simultaneous Multithreading  چیست؟

فرکانس پردازنده چیست؟

حافظه کش چیست

سوکت پردازنده چیست؟

تکنولوزی ساخت پردازنده چگونه است؟

نکات مهم برای خرید پردازنده یا سی پی یو  :

1.اولین قدم برای خرید پردازنده مناسب این است که بدانیم مادربردی که داریم یا قصد خرید آن را داریم چه سوکتی بر روی آن نصب شده است و کدام شرکت این سوکت  از سی پی یو را دارا میباشد.

در نظر داشته باشید که هر مادبرد فقط از سو کت های یک شرکت پیشتیبانی میکند.شرکت اینتل سوکت های Lga   و شرکت ای ام دی سوکت های pGa   را برای مادربرد های عادی تولید  می کنند.

2.دومیین قدم برای خرید سی پی یو مربوط به قدرت ارتفاء مادربرد است که بدانیم مادربرد تا کدام از نسل سی پی را پیشتیبانی می کند و کدام نسل سی پی یو با مادر برد شما سازگار تراست .

3.سومین قدم برای خرید این است که حداکثر بودجه ای که برای خرید سی پی در نظر گرفته ایم چقدر است.شرکت های اینتل و ای ام دی انواع پردازنده ها را با توجه به نیاز کاربران  در دسته بندی های مربوط به سوکت های خود تولید کرده اند. پس کاربران قادرند با توجه به نیاز و بودجه خود سی پی یو مورد نظر خود را خریداری کنند.

در ادامه این مقاله توضیحات دقیق تری برای خرید سی پی یو می دهیم.

تو لیدکنندگان پردازنده ها: intel & Amd

شرکت های اینتل و ای ام دی بزرگترین تولید کننده های سی پی یو در جهان هستند .شرکت اینتل نسبت به شرکت ای ام دی معرف تر است. یکی از مزیت های بزگ شرکت ای ام دی نسبت به رقیب قدیمی خود قیمت ارزان تر آن است.

 

پردازنده های اینتل برای کامپیوتر های شخصی و سرور ها قابل استفاده است و پردازنده های ای ام دی بیشتر برای کنسول های بازی استفاده میشود.البته شرکت  ای ام دی چند سالی است که به رقیب جدی شرکت اینتل در عرصه کامپیوتر هم تبدیل شده است .

پرداز نده های ای ام دی به کارهای گرافیکی و پردازنده های اینتل به پردازش طولانی مدت معروف اند.

تعداد هسته در پردازنده نشانه چیست؟

وظیفه اصلی پردازنده پردازش اطلاعات است .وقتی تعداد هسته های یک  پردازنده افزایش می یابد قدرت پردازش اطلاعات توسط آن بیشتر است .

تعداد هسته ها باعث میشود که پردازش اطلاعات بین هسته های مختلف تقسیم شود و این کار سبب میشود که فشار کمتری بر روی  سی پی یو وارد شود.

تعداد هسته ها در پردازنده های ای ام دی با حرف انگلیسی  ایکسX نشان داده میشود

شرکت اینتل چند نام گذاری متفاوت و پییچیده ای دارد و برای تشخیص دقیق تر اطلاعات هسته باید به توضیحات هر مدل دقت کرد.

معروفترین نام گذاری برای پردازنده های اینتل استفاده از حرف آی i است

 

قابلیت  treading یا  Simultaneous Multithreading  چیست؟

این قابلیت و ویزگی  به هر هسته سی پی یو کمک میکند که به جای یک عمل پردازش دو عمل پردازش موازی  را انجام دهد. در این تکنولوژی، CPU هسته فیزیکی خود را به دو هسته مجازی که Thread نامیده می‌شود، تقسیم می‌کند.

 

فرکانس :

فرکانس سی پی یو  را بر اساس گیگاهرتز می سنجند به فرکانس پردازنده نام های دیگری مانند clock speed , clock rate  داده اند.

هرچه فرکانس پردازنده بالاتر باشد سرعت و توان پردازش بالاتری دارد و قابلیت سرعت turbo  در پردازنده باعث میشود که سیستم در صورت نیاز به سی پی یو دستور افزایش سرعت بدهد.

حافظه کش cache چیست :

حافظه کش یا حافظه پنهان  از حافظه sram  یا dram  است برای جلو گیری از  تاخیر زمان پردازش بین حافظه رم و کامپیوتر استفاده میشود.حافظه کش معمولا سرعت بیشتر و فضای کمتری نسبت به حافظه های رم دارد.

وقتی که پردازنده به حافظه درخواست خواندن اطلاعات را می دهد ، ابتدا حافظه کش بررسسی میشود و اگر اطلاعات موجود در حافظه کش نبود  اطلاعات را از رم کامپیوتر دریافت می کند.

حافظه های کش معمولا درون سی پی یو قرار دارند و بخش بزرگی از پردازنده را اشغال می کنند.

سرعت حافظه های کش ازحافظه رم بیشتر است. گران ترین نوع حافظه هم همین حافظه های کش هستند.در خرید سی پی یو دقت کنید که حافظه کش بیشتری داشته باشد. چون حافظه کش ارتباط مشتقیم با سرعت پردازنده دارد و هرچقدر حافظه کش بیشتر باشد سرعت آن پردازنده بیشتر است.

انواع حافظه کش:

حافظه کش انواع مختلف و ساختار سلسله مراتبی دارد و این حافظه معمولا به صورت لایه بندی شده از داده ها نگهداری می کند.سه مدل حافظه کش در زیر ذکر شده است.

 

  • L1 .L2                 .L3

( L به معنای  (level) است و عدد روبروی آن مشخص کننده نوع کش است )

1.کش L1 : اصلی ترین کش سی پی یو همین کش است .این کش بیشترین سرعت ، کمترین ظرفیت و کمریت زمان تاخیررا دارد برای ین کش از sram استفاده میشود .

این مطلب را نیز بخوانید:  قطعات اصلی کامپیوتر چیست-بررسی کامل سخت افزار های کامپیوتر

این کش درون پردازنده قرارد دارد و برای هر هسته به صورت جداگانه طراحی شده است . حجم این لایه در حدود چند کیلو بایت است .

2.کش L2  :

نوع دوم کش را کش لایه دوم می گویند. سلسله مراتب در کش ها به این گونه است که اگر داده ها در کش اول پیدا نشوند در لایه بعدی جستجو میشود.لایه بعدی در کش در مقابل لایه قبل  ظرفیت بیشتر و سرعت کمتری دارد .

این چرخه برای کش های بعدی هم اینگونه است.حجم این لایه در حدود صدکیلوبایت است مثلا 510 کیلیوبایت.کش لایه دوم با استفاده از DRAM  پیاده سازی میشود . این کش ها درون پردازنده قرار می گیرد.

کش L3 : داده ها اگر در کش دوم پیدا نشوند در کش سوم مورد جستجو قرار می گیرند. طبق گفته های قبل ظرفیت این کش از کش دوم بیشتر است و سرعت آن کمتر است.

کش نوع سوم در بیشتر پردازنده ها  به صورت یک لایه اشتراکی برای تمام هسته استفاده میشود و مهمترین وظیفه آن جلو گیری از ایجاد گلو گاه در سیستم است.حجم این لایه حدود چند مگابایت برای کل پردازنده است .

 

کش هوشمند:

کش هوشمند تکنولوژی مخصوص شرکت اینتل است .که در پردازنده های جدید خود از آن استفاده می کند. در این فن آوری مقدار حافظه کش لایه دوم و لایه سوم برای هر دسته پردازنده به صورت اشتراکی در نظر گرفته شده است .

در این فن آوری اگر یک هسته در حال پردازش باشد که به مقدار بیشتری کش نیاز داشته باشد آن هسته مجاز است تا از فضای کش لایه دوم و سوم هسته های دیگر برای خود استفاده کند.در پردازنده های جدید اینتل فقط عددی را بع عنوان کش هوشمند مشاهده می کنید و و مقدار کش هر یک به صورت جداگانه مطرح نشده است.

کارت گرافیک سافایر مدل Radeon HD 6450

  • رابط اتصال: PCI Express 2.0
  • HDMI: یک عدد
  • نوع حافظه: GDDR3
  • VGA: دارد
  • DVI-I: یک عدد
  • DVI-D: ندارد
  • DisplayPort: ندارد
  • mini DisplayPort: ندارد
  • تعداد مانیتور قابل اتصال: دو عدد
خدمات ویژه کاربران دیجی‌پلاس شما هم عضو شوید
۰ تومان هدیه نقدی ارسال رایگان۳۰ روز بازگشت کالا امکان ارسال فوری
Rostaee Badge کسب و کارهای بومی اطلاعات بیشتر
این کالا جزو تولیدات بومی - محلی می باشد.
سوکت cpu :

سوکت سی پی یو قسمتی از مادر برد است که سی پی یو  بر روی آن قرار دارد. این سوکت ها  را شرکت های اینتل و ای ام دی طراحی کرده اند و سازندگان مادربرد براساس آن اقدام به ساختار مادربرد می کنند.

دو شرکت اینتل و ای ام دی سوکت های مخصوص به خود را دارا می باشند.

سوکتهای سی پی یو ها به دوصورت pin grid (pga array)

Land rid( Lga array)

سوکتهای LGA  :

این سوکت ها مخصوص شرکت اینتل است و پردازنده های جیدی اینتل همگی از این نوع سوکت ها هستند.جنس این سوکت ها از فلز است و پایه های اتصال بر روی سئکت مادربرد قرار دارد.

سوکت PGA : این سوکت ها مخصوص شرکت ای ام دی هستند . جنس این سوکت ها از پلاستیک است و پایه های اتصال بر روی پردازنده قراردارد.

نکته ای که در مورد سوکت های پردازنده ها میتوان گفت این است که این سوکت ها هیچ برتری نسبت به هم ندارند تفاوت اصلی این سوکتها در تعداد پایه ها و شکل قرار گیری است  و هیچ کدام از سوکت ها برتری نسبت به همدیگر ندارند.فقط این سوکتها باعث تمایز شرکتها باهم میشوند و باعث میشوند که در صد خطا و اشتباه در نصب سی پی یو ها به نزدیک صفر برسد.

تکنولوزی ساخت cpu:

شرکت های پردازنده با توجه به پیشرفت تکنولوزی لیتو گرافی ساخت پردازندهایشان را کاهش دادند.پردازنده هایی که لیتو گرافی ظریفتری دارند توان مصرفی کمتر و عملکرد بهینه تری دارند.

نسل پردازنده :

منظور از نسل پردازنده  سری ساخت انها است .به طور مثال  یک از نسل cpu اینتل coffee lake   است. نسل پردازنده آی ام دی Ryzen   است.

درمقاله ای جداگانه راجع به نسل های پردازشگرهاتوضیح خواهیم داد.

 

 

رایزن (Ryzen) چیست؟

نسل جدید پردازشگرهای شرکت ای ام دی رایزن نام دارد واین پردازنده ها براساس لیتوگرافی 12 نانومتری ساخته شده اند و این فناوری باعث توانایی مصرفی کمتر و عملکرد بهینه تر این پردازنده ها شده است.

کافی لیک (Coffee Lake‎) چیست؟

کافی لیک (Coffee Lake‎) نام سری هشتم پردازنده‌های جدید با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری شرکت اینتل است  کافی لیک، به طور پیش فرض از حافظه DDR4-2666 مگاهرتز در حالت دو کاناله پشتیبانی می کند. این پردازنده ها را دارای ۴ سری کافی‌لیک U، کافی‌لیک H، کافی‌لیک S و کافی‌لیک X می باشند.

 

پردازنده های گرافیکی :

برخی از سی پی یوها  یک پردازنده گرافیکی دارند تا نیاز شما به کارت گرافیک را برطرف کنند.داشتن پردازنده گرافیکی باعث میشود که قیمت سی پی یو افزایش پیدا کند.اما باید درنظر داست که کارایی کارت گرافیک قدرتمند را ندارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 12 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن