کامپیوتر و تجهیزات

کارت گرافیک چیست ؟ بررسی کامل و راهنمای خرید  کارت گرافیک یا gpu

کارتهای گرافیک یکی از قطعات اصلی کامپیوتر هستند که وظیفه رندریینگ و خروجی گرفتن از تصویر را بر عهده دارند.

کارت گرافیک چیست ؟ کارت گرافیک  یا (Graphic Card) به زبان ساده  یکی از قطعات اصلی کامپیوتر میباشد که بر روی مادربرد یا برد اصلی نصب میگردد و داده ها و اطلاعات گرافیکی توسط آن بر روی انواع نمایشگر ها نماش می یابد.

در این مقاله در ادامه سلسله مقاله های  تخصصی مربوط به قطعات اصلی کامپیوتر به بررسی کامل انواع کارت گرافیک میپردازیم ..

در این مقاله موضوعات زیر را مورد بررسی قرار میدهیم:

 • کارت گرافیک چیست؟
 • اجزای تشکیل‌دهنده کارت های گرافیک چیست؟
 • نام های دیگر کارت گرافیک
 • تاریخچه کوتاهی از کارت های گرافیک
 • حافظه کارت گرافیک:
 • انواع کارت های گرافیک
 • رابط اتصال کارت گرافیک به مادربرد
 • Video RAM یا VRAM چیست ؟
 • یا SGRAM چیست ؟
 • انواع خروجی های کارتهای گرافیک
 • انواع اسلات های کارت گرافیک:
 • تکنولوژی SLI و CrossFire چیست؟
 • FPS یا فریم بر ثانیه چیست؟
 • UMA یا SMBA و DVMTچیست ؟
 • پشتیبانی از چند مانیتور
 • کارت گرافیک onboard چیست؟
کارت گرافیک چیست
کارت گرافیک انودیا

 

برای دیدن پرفروش ترین کارت های گرافیک همین الان کلیک کنید!

کارت گرافیک Gpu چیست؟

کارت گرافیک یا  Graphic Cardیک برد الکترونیکی است که بر روی این برد، علاوه بر قطعات، چیپست ها و آی سی‌ها؛ سیستم‌های خنک‌کننده، حافظه جانبی، مدارات تأمین انرژی و… قرار می‌گیرند. کارت گرافیک بر روی مادربرد نصب می‌شود و اطلاعات از طریق رابط‌های مخصوص به مادربرد منتقل می‌شوند.

کارت گرافیک می توانند در اسلات های توسعه ای  عمومی و یا خصوصی (AGP یا PCIe) مادربورد قرار بگیرند. برخی از آن ها نیز برای قرار گرفتن در بخش های اختصاصی ساخته می شوند که می توانند با استفاده از داکت و یا کابل های ویژه به رایانه متصل شوند.

کارت گرافیک خود دارای پردازنده ای اختصاصی است تا کار های مربوط به پردازش اطلاعات گرافیکی را انجام میدهد و تا حدی بار مسئولیت پردازنده اصلی(CPU) را  کاهش می‌دهند. این کارتها با رندر تصاویری که بر روی خطوط ارتباطی OpenGL و   DirectX  قرار دارند در سطح به پردازش اطلاعات کمک می‌کنند.

اجزای تشکیل‌دهنده :

vram(حافظه ویدیوئی): به محلی که داده‌ها تصویری برای پردازش شدن ذخیره می‌شوند.

GPU (واحد پرادزش گرافیکی)

PCB (برد مدار چاپی): طعات کارت گرافیک بر روی این بخش قرار می‌گیرند و ممکن است از لایه های مختلفی تشکیل شوند

Display Connectors (محل اتصال نمایشگر)

Bridge (پل):

برخی از کارت‌ها گرافیکی رده بالا دارای این امکان هستند که در کنار هم به‌کار بروند.

VRM (مدار تنظیم‌کننده ولتاژ):

این قسمت از کارت گرافیک وظیفه برق‌رسانی بهینه به قسمت‌های کلیدی کارت گرافیک را برعهده دارد

Interface (پایه نگه‌دارنده):

این بخش در کارت‌های گرافیکی نقش نگه‌دارنده، برق‌رسانی به برد و انتقال اطلاعات دارد.

Graphic Co-Processor

: کارت‌هایی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند.

Graphic BIOS:

کارت‌های گرافیک دارای یک تراشه کوچک BIOS می‌باشند. دیتاهای موجود در تراشه فوق به سایر عناصر کارت نحوه انجام عملیات (مرتبط به یکدیگر) را تبین خواهد کرد.

Frame Buffer:

تراشه فوق، حافظه موجود بر روی کارت را کنترل و اطلاعاتی را برای «مبدل دیجیتال به آنالوگ» (DAC) ارسال خواهد کرد

Graphics Accelerator: کارت‌هایی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند.

خنک‌کننده و فن (Fan)

هیت سینک (Heat sink):

قطعه ای از جنس فلزهایی با رسانای گرمایی بالا مثل مس و آلومینیوم است که روی پردازنده‌ها یا چیپ‌ها یا هر چیپ دیگری که در اثر پردازش اطلاعات گرما تولید می‌کند قرار داده می‌شود تا سطح تماس پردازنده و چیپ‌ست را با محیط اطراف بیشتر کند و به پردازنده امکان دفع گرمای بیشتری را بدهد تا پردازنده بیشتر از حد استاندارد گرم نشود.

نام های مختلف کارت های گرافیک:

 1. کارت گرافیک یا Graphic Card
 2. VPU یا visual processing unit واحد پردازش دیداری
 3. کارت ویدئو یا Video Card
 4. کارت نمایش یا Display Card
 5. بورد گرافیکی یا Graphic board
 6. آداپتور گرافیکی یا Graphic Ada
 7. GPU یا Graphics Processing Unit واحد پردازش گرافیکی

معروفترین نامی که کارت های گرافیک با آن شناخته میشود GPU  است. GPU  مخفف Graphics Processing Unit به معنای واحد پردازش گرافیکی است.در واقع وظیفه GPU رندرینگ یا نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایشگر در کامپیوتر ها لپتاب ها است.

به بیان ساده وظیقه  این قطعه این است که داده هایی که از سمت CPU می آیند را تبدیل به تصاویر و ویدئو های قابل نمایش و درک برای انسان کند.

به بیان دقیقتر GPU یک تراشه قابل برنامه ریزی است و برای عملیات نمایش تصاویر و ویدئوها  و پردازش داده های گرافیکی به کار میرود. GPU تصاویر،ویدئو ها و انیمیشن ها را برای صفحه نمایش کامپیوتر خروجی یا رندر میگیرد.

کارت گرافیک چیست ؟
کارت گرافیک ایسوس

محل قرار گیری GPU :

GPU میتواند روی کارت های Plug-in ، روی چیپستی بر روی مادربورد و یا بر روی چیپ اصلی CPU قرار گیرد. GPU عملیات پردازش های موازی را انجام میدهد و همچنین برای داده های دو بعدی مانند تصاویر متحرک نیز مورد استفاده قرار میگیرد.GPU برای رندر کردن تصاویر و ویدئوها انیمیشن های سه بعدی نیز کاربرد دارد.

 

پرفروش ترین کارت گرافیکهای Asus را  از دیجی کالا با ارزان ترین قیمت بخرید

تاریخچه :

در ابتدای دهه 80  واحدهای پردازنده گرافیکی از چیپ‌های گرافیکی بکپارچه ساخته  شدند. این چیپ‌ها محدود به پشتیبانی از BitBLt بود و غالبا از شیوه طراحی قالب حمایت نمی‌کردند. یک نمونه اولیه ANTIC بود که به عنوان یک کمک‌پردازنده در رایانه‌های آتاری800 و آتاری 5200 استفاده شد

در اواخر این دهه  سرعت بالاتر ریزپردازنده های همه منظوره به ابزاری محبوب برای GPUهای گران‌قیمت تبدیل شدند. چند بُرد گرافیکی گران‌قیمت که برای رایانه‌های شخصی و ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شد؛ عبارت بودند از

 1. TI سری 340TMS (که یک CPUی 32بیتی بهینه سازی شده برای استفاده در کارهای گرافیکی همراه با کنترلگر بافر بر روی چیپ آن
 2. چاپگر‌های لیزری شرکت اپل که دارای فنآوری پردازش تصاویر توسط پست اسکریپت بودند.

پس از تلاش بسیار برای طراحی حرکت و توابع BitBLT بر روی یک بورد قرارگرفت یک کنترلگر منظم fram Buffer مانند VGA .

از اولین وسیله رایانه‌ای که دارای یک biltter در قسمت سخت افزار گرافیکی خود بود. رایانه کمودور آمیگا بود. سیستم گرافیک رایانه 8514IBM   اولین رایانه شخصی بود که کارت گرافیکی 2 بعدی را شامل می‌شد.

 رایانه کمودور آمیگا

در اوایل دهه 90 با رشد چشمگیر سیستم عامل مایکروسافت ویندوز، علاقه فراوانی به استفاده از سرعت بیشتر و تفکیک پذیری 2 بعدی بالاتر (bitmapped graphics) ایجاد گردید. برای بازار فروش تسلط مایکروسافت به معنی تمرکز بیشتر و تلاش بر روی فقط یک میانجی برنامه نویسی بود : دستگاه میانجی گرافیکی (Graphics Device Interface).

رفته رفته با ظهور رابط کاربری DirectX نسخه 8 و توابع مشابه به نام OpenGL، توانایی برنامه‌ریزی سایه‌زنی به قابلیت‌های GPU اضافه شد. هر پیکسل اکنون می‌توانست توسط برنامه‌های کوچک که شامل اضافه شدن بافت تصویری به عنوان ورودی‌ها، و یک برنامه کوتاه توانایی پردازش هر یک از مختصات سه بعدی را پیش از نمایش تصویر  را دارا باشد. .

nvidia بازار را با ارایه اولین چیپ با توانایی سایه‌زنی برنامه‌ریزی شده جی فورس 3 (GeForce 3) را ساخت. در سال 2002، شرکت ATI با معرفی Radoen 9700 که با نام 300R نیز شناخته می‌شود، اولین شتابدهنده دایرکت 3 بعدی نسخه  9 را معرفی کرد و یه همین ترتیب سیر پیشرفت کارت  های گرافیکی ادامه یافت.

حافظه کارت گرافیک:

از عناصر مهم و تاثیر گذار دیگر در کیفیت، عملکرد و قیمت کارت گرافیک ، حافظه های بکار رفته در آنها می باشند. کارت گرافیک های جدید در ظرفیت های متفاوت تولید شده است. نسل های حافظه ی به کار رفته شده در کارتهای گرافیک جدید از SD به GDDR5X ارتقاع پیدا کرده اند

علاوه بر حافظه های اختصاصی بکار رفته در ساختار این محصولات، کارت‌های گرافیکی می‌توانند از حافظه RAM اصلی کامپیوتر به عنوان حافظه ی به اشتراک گذاشته شده نیز استفاده کنند. یعنی از منابع موجود در حافظه اصلی سیستم استفاده کنند.

انواع کارت:
 1. کارت گرافیک داخلی (Integrated)
 2. مجزا (Distinction) یا Dedicated

کارت هایی که  دارای حافظه اختصاصی خودشان هستند که به آنها کارت گرافیک های Dedicated می‌گویند. کارت گرافیک های Dedicated یا اختصاصی حافظه اختصاصی خودشان را دارند و از حافظه اصلی سیستم(SDRAM)استفاده نمی‌کنند.

کارت گرافیک های Dedicated نیازمند فن های خنک کننده قوی میباشد زیرا این نوع کارت های گرافیک گرمای زیادی را نسبت به کارت گرافیک های Integrated تولید میکنند.

اما GPU هایی که بر روی چیپ CPU قرار میگیرند حافظه اصلی سیستم(SDRAM) را با حافظه CPU به اشتراک میگذارند به این نوع از کارتهاIntegrated GPU میگویند.که به عنوان گرافیک onboard  شناخته میشوند.

Integrated GPU ها از حافظه اختصاصی خودشان استفاده نمیکنند.بنابراین از حافظه اصلی سیستم (SDRAM) بهره میبرند .بنابراین این کارت گرافیکها هر جا که نیاز داشته باشد  از 1 تا 5 درصد از حافظه RAM سیستم شما میتواند برای انجام پردازش های گرفیکی استفاده کند. البته این درصد استفاده از حافظه RAM به حجم کاری که انجام میدهد وابسته است

مزیت استفاده از این کارت ها ارزان بودن آن هاست که به نوبه خود هزینه خرید یک کامپیوتر را کاهش میدهد..

مهمترین تفاوت کارت گرافیک های integrated و Dedicated

 1. کارت گرافیک های integrated به نسبت کارت گرافیک های Dedicated گرمای کمتری تولید میکنند و میزان برق کمتری را نیز مصرف میکنند.
 2. کارت گرافیک های Integrated برای انجام کار های گرافیکی ساده و روزمره نظیر پخش ویدئو های دوبعدی،ویرایش ویدئو های دوبعدی و تصاویر دوبعدی استفاده میشود
رابط اتصال کارت  به مادربرد:

کارت گرافیک بر روی مادربرد نصب می گردد و اطلاعات آنها از طریق درگاه مخصوص تعبیه شده بر روی مادربرد منتقل می گردد. اولین کارت گرافیک های تولید شده ، از طریق درگاهی با نام S-100 Bus در سال 1974 به مادربرد متصل می شدند.در حال حاضر کارت گرافیک های موجود در بازار از اتصال Pci Express استفاده می کنند.

رابط گرافیکی از چند قسمت تشکیل شده است؟

 1. یک چیپ ست گرافیکی( با سیگنلهایی را که مانیتور باید از یک تصویر دریافت کند می سازد. )
 2.  حافظه RAM برای اینکه بتواند تصویر کامل صفحه نمایش را در هر لحظه بخاطر بیاورد لازم است. کارت گرافیک ممکن است از حافظه اصلی مادر برد استفاده کند
 3. . یک RAMDAC چیپی که سیگنالهای دیجیتال را به آنالوگ تبدیل می کندالبته مانیتورهای FLAT PANEL دیجیتال احتیاجی به تابع RAMDAC ندارید. یک چیپ RAMDAC شامل 4 اجزاء مختلف میباشد:SRAM برای ذخیره کردن color map(نقشه رنگ ها) و سه مبدل DAC یا Digital to Analog Convertor میباشد.یکی برای هر تفنگ الکترونی مانیتور قرمز،سبز و آبی میباشد.
Video RAM یا VRAM چیست ؟

در اصل يك VRAM از دو سلول رم معمولي ساخته شده است كه به يكديگر متصل شده اند.

بنابراين شما از رم دو برابر استفاده مي كنيد. ويژگي برتر سلول دوتايي اين است كه به Video processor اجازه مي دهد كه به طور همزمان  كه اطلاعات قديمي را مي خواند اطلاعات جديد را در همان آدرس بنويسد. بنابراين VRAMدو دروازه دارد كه مي تواند در يك زمان فعال شود و به طور چشمگيري سريعتر كار مي كند.

بر خلاف RAM های معمولی(SDRAMها)،VRAM ها توسط دو دستگاه به طور همزمان میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.این RAMDAC را قادر میسازد تا در هر زمان داده هایی که توسط پردازنده کارت گرافیک پردازش میشود به VRAM دسترسی بیابد و داده ها را بر روی صفحه نمایش بارگذاری کند.

بازده VRAM را بر روی کارایی و عملکرد کارت گرافیک بسیار تاثسر میگذارد اما آن از یک RAM معمولی گران تر میباشد.نوع خاصی از VRAM ها به WRAM یا Windows RAM مشهور است.بازده WRAM ها از VRAM ها نیز بالاتر است.

یا SGRAM چیست ؟

SGRAM یک Clock-synchronized RAM(حافظه RAM ای که با ساعت سیستم هماهنگ شده است) میباشد که برای حافظه کارت گرافیک مورد استفاده قرار میگیرد.آن برای masked write استفاده میشود که داده ها را قادر میسازد تا در یک عملیات واحد تغییر داده شوند تا اینکه در عملیات چندگانه خواندن/نوشتن و بروزرسانی تغییر داده شوند.

همچنین از block write نیز استفاده میکند که به داده ها اجازه میدهد تا در پس زمینه و پیش زمینه تصاویر پر شود و داده ها کارامدتر مدیریت شود.SGRAM تک پورته هست.این ویژگی های خاص SGRAM ها میباشد که سرعتش را نسبت به Video RAM یا VRAM ها بیشتر کرده است.

 

خروجی های کارتهای gpu

 

بسياري از كاربرها نياز دارندكه فيلم و انيميشن را بر رويصفحه هاي بزرگتر مشاهده كنند. با توجه به گران بودن صفحه نمايشهاي بزرگ، استفاده ازتلويزيون راهي ساده و ارزان است. كيفيت تصوير در تلويزيون به نسبت صفحه نمايشها بسيار پايين است و تنها براي نگاه كردن از فاصلۀ دور و براي فيلم و انيميشن مناسب است. به همين دليل بعضي از كارتها داراي خروجي تلويزيون و خروجي صفحه نمايش به طور همزمان هستند

کارتهای گرافیک باتوجه به مدل آنها دارای خروجی های مختلف برای استفاده در تی وی ها  و نمایشگرها  می باشند مانند:

کامپوزيت ويدئو

این مطلب را نیز بخوانید:  مانیتور یا نمایشگر چیست؟ بررسی کامل مانیتور های کامپیوتر

کامپوزيت ويدئو فقط برای تصوير است و يک کابل داردکه روی آن سه منبع سيگنال يکی برای درخشندگی ودوتای ديگر برای رنگ و خصوصيات ديگر تصوير ترکيب میشوند .

کامپوننت ويدئو
کامپوننت ويدئو از سه کابل برای ارسال سيگنالها استفاده می‌کند و کيفيت نمايش آن بهتر ازکامپوزيت ويدئو است.

سيستم Video-S
اين سيستم ورودي، كيفيت باالتري را نسبت به سيستم كامپوننت ايجاد ميكند و بيشتر دستگاههاي تصويري بجز سيستمهاي VCR شامل اين ورودي هستند. براي اتصال داراي يك سيم مخصوص است.

پورتهای HDMI 🙁 (High-definition multimedia interface: این کابل ها از مشهورترین و محبوب ترین کابل های ارتباطی هستند، آن ها قدرت و سرعت بسیار خوبی را برای ما به ارمغان آورده اند. این کارت ها می توانند به صورت همزمان هم صدا و هم تصویر را انتقال دهند.

D SUB : درگاه D-SUB سيگنالها را به صورت آنالوگ منتقل مي نمايد.

VGA یا (Video Graphics Array): این نمونه شکل سنتی ارتباط با نمایشگرها است که از 15 پین برای ارتباط استفاده می کند. این موارد به عنوان D-Sub نیز شناخته می شوند. از نظر کارکرد قدرت کمی دارند و شکل سنتی ارتباط با نمایشگرها محسوب می شوند

DVI : DVII که مبدل حالت آنالوگ به دیجیتال است.

DISPLAY PORT: این پورتها علاوه بر تصویر صدا را نیز انتقال دهند.

انواع اسلات های کارت گرافیک:

شیارهایی برای قرار دادن کارت های گرافیک بر روی مادر بورد طراحی شده اند که اسلات نامیده می شوند

 1. اسلات های PCI یا Peripheral Component Interconnect به
 2. اسلات های AGP یا Accelerated Graphics Port تغیر کردند.
 3. اسلات PCI-E یا PCI Express که بهترین پهنای باند را ارائه می دهند.
 4. اسلات های SLI شرکت انویدیا
 5. اسلات های CrossfireX شرکت AMD

 

تکنولوژی SLI و CrossFire چیست؟

 شرکت‌های تولیدکننده جی پی یو، یعنی ای‌ام دی و انویدیا این تکنولوژی‌ها را طراحی کرده‌اند این تکنولوژی این امکان را فراهم میکند که برای افزایش قدرت کارت های گرافیک از کارت های گرافیک به صورت اشتراکی استفاده کنید یعنی از یک سری تکنولوژی استفاده کنیم که کل تصویر را بدون اینکه کاربر متوجه شود به دو یا چند قسمت تقسیم کند و هر کارت گرافیک به پردازش بخشی از تصاویر بپردازد.

 

تکنولوژی SLI که مربوط به شرکت NVIDIA است و تکنولوژی CrossFire که مربوط به شرکت AMD است. برای استفاده از این تکنولوژی حتما باید دو عدد کارت گرافیک یکسان خریداری کنید. نکته‌ای مهم که حائز اهمیت است این است که حتماً مادربرد شما بیش از یک درگاه  PCI Express X16 داشته باشد و همچنین بتواند از یکی از تکنولوژی‌ها پشتیبانی کند

FPS یا فریم بر ثانیه:

. نرخ فریم را با واحد فریم بر ثانیه یا FPS اندازه گیری می کنند. اگر نرخ فریم کارت گرافیک پایین باشد، نباید انتظار خروجی با کیفیت از تصاویر داشت.

برای دریافت یک تصویر با کیفیت، کارت گرافیک باید جزئیات آن را با یک نرخ فریم قابل قبول برای مانیتور ارسال کند. نرخ فریم تعداد دفعاتی است که یک بازه زمانی تصویری موجود روی مانیتور را به روز رسانی می کند.

UMA یا SMBA  و DVMTچیست ؟:

در مادر برد هاي قديمي تر كنترلر گرافيكي به صورت on board بود. از SMBA كه مخفف ( Shared Memory Buffer Architecture ) يا UMA كه مخفف ( Unified Memory Architecture ) مي باشند قسمتي از رم سيستم كه براي استفاده به عنوان رم گرافيكي اختصاص يافته و استفاده مي شد اما اشتراك گذاشتن حافظه خيلي كند بود و استانداردهاي آن جالب توجه عموم نبود.

يك ويرايش جديد از اين نوع در اينتل ساخته شد كه چيپ ست 810 نام داشت و بهتر از آن 815 بود. كه كنترل گرافيكي را در خود داشت و قسمتي از رم سيستم را به عنوان رم گرافيكي استفاده مي كرد اين سيستم به نام D.V.M.T كه مخفف (Dynamic Video Memory Tecbology ) بود، شناخته شد.

 

پشتیبانی از مانیتور

برخی از کارت گرافیک ها می تواند از یک یا چند مانیتور به طور همزمان پشتیبانی کند، هر چند تعداد مانیتورها را بخش GPU آن مشخص می کند و تعداد مانیتورها بسته به خروجی این بخش دارد. برای آنکه بتوانید تعداد مانیتور مناسب را به رایانه خودتان وصل کنید حتما باید خروجی ویدئو کارت خودتان و پشتیبانی از تعداد مانیتورها (Monitor Support) آن را چک کنید

 گرافیک آنبورد onboard چیست ؟
کارت گرافیک آنبورد
گرافیک onboard

همانطور که قبلا گفتیم وظیفه کارت گرافیک تهیه خروجی از از تصویر برای ارسال به صفحه نمایش است . یعنی کابل تصویر ما نیتور شما باید به خروجی کارت‌گرافیک و صل شود .

کارت گرافیک را  باید بسته به کاری که انجام میدهید انتخاب کنید برای کارهای عادی و روزمره کارت گرافیک ارزان قیمت یا حتی آن بورد کفایت می کند.مادر های امروزی بر روی خودشان یک چیپ گرافیکی با کارایی معمولی دارند تا نیازهای کاربران عادی برطرف شود و کاربرانی که نیاز به کارت گرافیک حرفه ای ندارند دیگر مجبور به خرید کارت گرافیک نیستند

 درکن  اصطلاح آنبورد برای قابلیتی به کار میرود که پیش از این جداگانه بوده ولی امروز بر روی مادربرد تعبیه شده است .

 در گذشته  کارت صوتی نیز اینگونه بود باید جداگانه خریداری می‌شد ولی کم کم به عضو جدا ناپذیری از مادربرد تبدیل شد امروزه مادربردها علاوه بر کارت های صوتی کارت‌های گرافیک آنبورد نیز دارند.

انواع کارت‌های گرافيک:

تمام كارتهاي گرافيك را با توجه به امكانات مشترك آنها ميتوان به دو دسته تقسيم كرد كه عبارتاند از:

 • – كارتهايي كه دادههاي دودويي را دريافت كرده و خروجي ديجيتال توليد ميكنند.
 • – كارتهايي كه دادههاي دودويي را دريافت كرده و خروجي آنالوگ توليد ميكنند.
 • كارت‌هاي گرافيک با خروجي ديجيتال

اين گروه شامل سه سيستم نمايش تک‌رنگ MDA ، رنگی CGA و رنگی پيشرفته EGA هستند و پارامترهاي مشترك آنها عبارتاند از:

– كانكتور يا درگاه خروجي آنها 9 پين است.

– سيگنالهاي خروجي به صورت ديجيتال است.

ISA1 با پهناي باند 8 و يا 16 بيتي هستند.

– قابل نصب در شکاف

– حافظۀ مخصوص روي كارت MDA ،4 کيلوبايت و روي كارت EGA حداكثر 256 کيلوبايت ظرفيت دارند.

با توجه به موارد بالا ميتوان به نكات زير اشاره كرد:

– با توجه به كانكتور 9 پين، اين نوع كارتها فقط به صفحهنمايش همان سيستم نمايش قابل اتصال هستند و نميتوان به صفحهنمايشهايي با سيستم نمايش ويدئويی VGA متصل شوند.

– در مدلهاي رنگي حداكثر 16 رنگ توليد ميكنند.

– با توجه به پايين بودن حافظه روي كارت، تصاوير با كيفيت باال قابل نمايش نيستند و به طور كلي قابليت نمايش انيميشن را ندارند.

– به دليل استفاده از شکاف ISA ، سرعت انتقال اطالعات پايين است. بنابراين نمايش فيلم و انيميشن حتي با كيفيت پايين نيز امكان ندارد.

کارت‌هاي گرافيک با خروجي آنالوگ

سيستمهاي نمايش بعد از EGA يعني VGA و تمام سيستمهاي نمايش عرضه شده پس از آن

عضو اين گروه هستند مانند: VGA ، SVGA، XGA ، UVGA و ….

با وجود تفاوتهاي زياد نكات مشترك بسياري دارند كه عبارتاند از:

– كانكتور يا درگاه خروجي آنها 15 پين است.

– سيگنالهاي خروجي كارت به صورت آنالوگ است.

(ISA (Architecture Standard Industry. 1

– قابليت نصب در شکافهاي ISA تا AGP فعلي هستند. البته هر سيستم نمايش در اين مجموعه شکاف مخصوص خود را دارد.

– داراي حافظۀ مخصوص با ظرفيت بااليی هستند. حداقل 256 کيلوبايت در كارتهاي اوليه VGA تا چند صد مگابايت در كارتهاي جديد . داشتن حافظۀ باال باعث باالرفتن كيفيت تصوير ميشود و قابليت پخش و نمايش فيلم و انيميشن با كيفيت باال خواهد شد.

– داراي شتاب دهنده و پردازندههاي گرافيكي هستند.

حالت‌هاي نمايش تصوير

تركيب كارت گرافيك و صفحه نمايش با هم، سيستم نمايش ناميده شود، بايد گفت كه سازگاري بين اين دو عنصر سيستم نمايش، باعث نمايش تصوير با كيفيت مناسب خواهد شد. يعني اگر كارت گرافيك خيلي خوب باشد، ولي صفحهنمايش قدرت نمايش با كيفيت باال را نداشته باشد، كيفيت تصوير، مطلوب نخواهد بود.

حالت‌هاي نمايش تصويرسيستم نمايش را ميتوان طوري تنظيم كرد كه در حالتهاي مختلف كار كند. حالتهاي عملكرد سيستم نمايش، به دو دسته تقسيم ميشوند:
– حالت متن
– حالت گرافيك

حالت متن

در نمايش حالت متن، همانگونه كه از نام آن پيداست، صفحه نمايش تنها قادر به نمايش نويسه ها شامل حروف الفبا، اعداد و حروف خاص ميباشد. در اين حالت، كوچكترين جزء اطالعات حافظه و يا فضاي قابل كنترل در صفحه نمايش يك نويسه است. يكي از استانداردها براي نمايش اين نويسه ها تقسيم صفحه نمايش به 25 سطر و 80 ستون است. در واقع صفحه نمايش را به2000 قسمت تقسيم ميكنند كه هر قسمت به نمايش يك نويسه اختصاص میيابد.

در كارت گرافيك به ازاي هر حرف يا نويسه، دو بايت در حافظۀ ويدئويي اختصاص مي يابد. يك بايت براي كد اسكي و يك بايت براي ويژگي آن حرف در نظر گرفته ميشود. بنابراين براي اطالعات يك صفحه كامل در حالت متن به 4000 =2 ×2000 بايت حافظه نياز است.

همانطور كه ميدانيد نمايش نويسه ها به صورتهاي مختلف صورت ميپذيرد. در واقع كاربر با انتخاب فونتها و يا الگوهاي متفاوت، شيوۀ نمايش نويسه ها را تغيير ميدهد. به همين دليل يك بايت حافظه براي مشخص كردن اين ويژگيها در نظر گرفته ميشود. مشخصات اين ويژگيها از جمله فونت يا الگوي نمايش در حافظۀ ROM روي كارت گرافيك ذخيره ميشود.

وقتي نمايش در حالت متن باشد، مانند حالتي كه سيستم عامل Windows آغاز ميشود و يا بيشتر برنامه هاي مبتني بر سيستم عامل DOS . ذخيره سازي داده ها در حافظه ويدئويي بسيار آسان و سريع است و صفحه نمايش قدرت نمايش با كيفيت بالا را دارد.

 

کارت گرافیک اکسترنال چیست؟

کارت گرافیک اکسترنال  کارت گرافیک هایی هستند  که در خارج از سیستم نصب و راه اندازی شده باشد و با اتصال از طریق پورت های خاصی به رایانه یا لپ تاپ متصل شود. در واقع کارت های گرافیک اکسترنال برای افرادی مناسب است که   از یک سیستم و یا لپ تاپ مناسب بهره‌مند هستند و می‌خواهند در کنار سیستم خود یک کارت گرافیک قدرتمند داشته باشند.اگه کارت گرافیک لپ تاپ ضعیفی استفاده می کنید و نمی خواهید لپ تاپو عوض کنید بهترین راه حل استفاده از کارت گرافیک اکسترنال است .

راهنمای خرید کارت گرافیک:

در انتخاب يك كارت گرافيك بايد به اين نكته توجه داشت كه براي بهره مندي از ويژگيهاي خوب يك كارت گرافيك، به يك صفحهنمايش نياز است كه اين ويژگيها را پشتيباني كند. در واقع در زمان تعيين نوع كارت گرافيك بايد مشخصههاي سيستم نمايش را در نظر گرفت و براي دسترسي به مشخصههاي مورد نظر بايد هم كارت گرافيك و هم صفحهنمايش از ويژگيهاي

مورد نياز پشتيباني كنند. براي انتخاب يك كارت گرافيك بايد مشخصههاي زير را در نظر بگيريد:

– مقدار حافظۀ كارت گرافيك: مقدار اين حافظه روي بيشتر مشخصههاي ديگر سيستم نمايش تأثيرگذار است.

– پشتيباني سخت‌افزاري و نرم‌افزاري از ويژگي‌ها و استانداردهاي جديد تصويري:

كارت گرافيكهاي قديمي در حالت انيميشن نميتوانستند تصاوير شفاف و بدون لرزش ارايه

دهند، زيرا براي اين كار، كارت گرافيك بايد يك پردازندۀ گرافيكي سريع داشته باشد. اين

موضوع در كارت گرافيكهاي جديد كمتر وجود دارد.

 

– نوع شكاف توسعه: با توجه به تفاوت سرعت انتقال داده توسط گذرگاههاي مختلف كه در

فصل برد اصلي با آن آشنا شديد، بايد توجه داشت كه كارت گرافيك مورد نظر از چه شكاف

توسعهاي پشتيباني ميكند.

– نوع اتصال‌دهندۀ خروجي:

با توجه به نوع صفحه نمايشي كه انتخاب كرده ايد بايد به نوع اتصال دهندهاي كه كارت گرافيك براي اتصال به صفحهنمايش الزم دارد و كيفيت آن دقت كرد.

– تفكيك پذيري

– عمق و تعداد رنگ قابل پشتيباني

– داشتن خروجي ويدئو

کارت گرافیک ای فاکس مدل 2GB-64BIT-710

 • رابط اتصال: PCI Express 2.0
 • HDMI: یک عدد
 • فضای نصب مورد نیاز: یک اسلات
 • نوع حافظه: GDDR3
 • VGA: دارد
 • DVI-I: یک عدد
 • DVI-D: ندارد
 • DisplayPort: ندارد
 • mini DisplayPort: ندارد
 • تعداد مانیتور قابل اتصال: سه عدد
 • USB Type-C: ندارد

کارت گرافیک ایسوس مدل GT710-SL-1GD5

 • HDMI: یک عدد
 • رابط اتصال: PCI Express 2.0
 • فضای نصب مورد نیاز: یک اسلات
 • نوع حافظه: GDDR3
 • VGA: دارد
 • DVI-I: ندارد
 • DVI-D: یک عدد
 • DisplayPort: ندارد
 • mini DisplayPort: ندارد
 • USB Type-C: دارد

کارت گرافیک ایسوس مدل GT1030-SL-2G-BRK

 • رابط اتصال: PCI Express 3.0
 • HDMI: یک عدد
 • فضای نصب مورد نیاز: دو اسلات
 • نوع حافظه: GDDR5
 • VGA: ندارد
 • DVI-I: ندارد
 • پشتیبانی از SLI: خیر
 • DVI-D: یک عدد
 • پشتیبانی از CrossFireX: خیر
 • DisplayPort: ندارد
 • mini DisplayPort: ندارد
 • تعداد مانیتور قابل اتصال: دو عدد
 • USB Type-C: ندارد
پاک کردن

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام دوست عزیز…
   راهههای زیادی برای خرید مانیتور وجود دارد بهترنش سایت دیجی کالا است ..توی مقالات بعدی سایت حتما کارت گرافیک های مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم تا انتخاب بهتری داشته باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 16 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن