فرهنگ و هنر

بورس،قمار یا سرمایه گذاری؟؟

بورس قله ای برای ثروتمند شدن با دره ای رو به تباهی.

بسیاری از مردم این روزها  با حمایت دولت آقای روحانی و تبلیغات بی سابقه برای  وارد بازار سرمایه گذاری شده‌اند درحالی که هیچ اطلاعاتی از این  بازر  ندارند..

شاید شما هم در این یک سال اخیر اخبار بازار بورس را شنیده اید و یا یکی از اطرافیانتان درمورد آن از شما سوال کرده است. دراین مقاله آموزش مناسب کسانی است که هیچ اطلاعتی از بازار بورس ندارند…

چند سوال مهم بورسی؟

  • بورس چیست؟
  • آیا یک شبه در این بازار میشود پولدار شد؟
  • حداقل میزان سرمایه گذاری در بورس چفدر است؟
  • آیا خرید و فروش در بازار سهام نیاز به علم خاصی دارد؟
  • چند نوع سرمایه گذاری در بورس داریم؟
  • چجوری سرمایه گذاری در بازار بورس را شروع کنیم؟

بورس چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت که بازار مکانی است که در آن خرید و فروش انجام می‌شود. حال این بازار می‌تواند یک مکان فیزیکی یا در بستری مانند اینترنت باشد.

آنچه خریداران و فروشندگان معامله می‌کنند، دارایی‌هایشان است که می‌تواند واقعی یا مالی باشد. دارایی‌های واقعی همان دارایی‌های فیزیکی مانند خانه، زمین، خودرو و… هستند. در طرف مقابل، دارایی‌های مالی اسنادی مانند سهام و اوراق مشارکت را در بر می‌گیرند

آیا یک شبه در بازار بورس میتوان پولدار شد؟

حداقل میزان سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

بساری از مردم  فکر میکنند که با ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن بسیار یک شب میتوانند راه صد ساله را بروند و یا برعکس یه شبه کله پولی که سرمایه گذاری کردنند رو از دست میدهند اما این افراد یاید بداندد که دامنه نوسان بورس تهران 5درصد است .

ینی هر سهمی در طوله یه روز 5درص میتواند سود کند یا 5درصد ضرر کند. به طور مثال اگر شما 500هراز تومن از سهم خریده باشید در طول یک روز فقط 25هزارتومن ضرر میکنید یا 25هزارتومن سود میکنید..

آیا خرید و فروش در بازار سهام نیازمنده علمه خاصی است؟ بله

برای اینکه در این بازار دچاره سودهای مقطعی نشویم و سرمایمون از دست نرود باید تحلیل تکنیکال و تحلیل ینیادی و روانشناسی بازار  را فرا بگیریم

تحلیل تکنبکال چیست؟

بی می توان گفت تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم، و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف به ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف می‌پردازد.

تحلبل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی روشی است که افراد می‌توانند ارزش ذاتی اوراق بهادار را با عوامل مختلف اقتصادی و مالی ارزیابی کنند. تحلیل بنیادی هر عاملی را که بر ارزش سهم تأثیر می‌گذارد در نظر می‌گیرد. در این تحلیل، از عوامل اقتصاد کلان مانند شرایط اقتصادی و وضعیت سایر بازارها تا عوامل اقتصاد خرد مانند بهره‌وری مدیریت شرکت موردتوجه قرار می‌گیرد.

روش های سرمایه گذاری در بورس: 

سرمایه‌گذاری مستقیم:

در سرمایه‌گذاری مستقیم شما با مراجعه حضور به صورت تلفنی و یا از طریق اینترنت می‌توانید ضمن رصد بازار اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌های حاضر در بورس کنید. برای این روش حرفه‌ای بودن در بازار سرمایه و شناخت کافی از سازوکار بورس و ابزارهای معامله‌گری ضروری است. فراموش نکنید حضور افراد غیرحرفه‌ای در سرمایه‌گذاری مستقیم، ریسک و چالش‌های حضور در بورس را افزایش می‌دهد.

غیرمستقیم:

در این روش شما به عنوان یک سرمایه‌گذار با بررسی وضعیت  صندوق‌ها و سبدهای مختلف و همچنین سابقه مدیران این صندوق وسبدها، پولتان را در یکی از این صندوق‌ها و سبدها سرمایه‌گذاری کرده و عملا کاری به وضعیت بازار و چالش‌های آن ندارید.

دیگر ضرورتی ندارد زمان زیادی صرف رصد بازار کرده یا نگران شرایط مختلف سیاسی یا اقتصادی باشید. در این سبک سرمایه‌گذاری، شما نهادهای متخصص بازار سرمایه را برای به حداکثر رساندن سرمایه‌تان به‌کار می‌گیرید و در قبال مدیریت دارائی شما که این نهادهای متخصص انجام می‌دهند، هزینه کمی از سرمایه‌گذاری انجام شده را به آن‌ها پرداخت می‌کنید. این روش حتی برای افراد حرفه‌ای بازار سرمایه نیز مفید است.

چطوری سرمایه گذاری  را شروع کنیم؟

با شروع سفر در دنیای بورس ابتدا باید به سامانه سجام مراجعه کرده و ثبت نام نمائید.سپس به یکی از مراکز احراز هویت رفته  تا مراحل ثبت نام شما کامل شود.سپس به یکی از کارگزاری های بورس مراجعه کنید و ثبت نام خود را انجام دهید…

هشدار:قبل از ورود به صورت مستقیم به یازار بورس با استفاده از نرم افزارها و کتاب های آموزشی  دانش خودرا در مورد بازار بورس بالا ببرید

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 × 29 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن